zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dotacje dla pszczelarzy i rolników, którzy ponieśli straty w 2020 r. Jest projekt rozporządzenia

17:43, 18.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Umożliwienie udzielania pomocy w formie dotacji pszczelarzom i rolnikom, który ponieśli straty w 2020 r. m.in. z powodu suszy, zakłada projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów ws. zadań ARiMR, którym w środę zajmie się rząd.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o rozporządzenie RM w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W projekcie rozporządzenia proponuje się wprowadzenie nowej pomocy w formie dotacji dla pszczelarzy oraz producentów rolnych, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu, pszczoły odpowiadają za zapylanie 80 proc. roślin uprawnych i dziko rosnących. Jednakże zmieniające się warunki pogodowe (ciepłe zimy, zimne wiosny i ekstremalne zjawiska, jak wichury, tornada, gradobicia) negatywnie wpływają na prowadzenie gospodarki pasiecznej. Susza zimowa i wiosenna negatywnie wpływa na nektarowanie roślin pożytkowych, powodując konieczność przeznaczania dodatkowych środków finansowych na dokarmianie pszczół. Nasilają się również choroby pszczół, które skutkują ich dużą umieralnością.

W projekcie proponuje się, aby stawka pomocy na każdą przezimowaną rodzinę pszczelą wynosiła 20 zł. Na dokarmianie rodziny pszczelej w okresie jesienno-zimowym niezbędne jest zakupienie 10-15 kg cukru, co stanowi koszt w wysokości ok. 25-37,50 zł. Pomoc może dotyczyć ponad 82 tys. pszczelarzy.
Wsparcie ma być także przeznaczone dla rolników, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r., w związku z tym nie uzyskają środków niezbędnych na wznowienie produkcji rolnej czy w przypadku produkcji zwierzęcej na zakup brakujących pasz.

Proponuje się, aby stawka pomocy była zróżnicowana w zależności od uprawy i wysokości szkód oraz wynosiła od 500 zł do 1200 zł na hektar.

Zgodnie z danymi wojewodów szkody w związku z ubiegłorocznymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi wystąpiły na powierzchni ponad 452 tys. ha i wyniosły 2 mln zł, a poszkodowane zostały ok. 54 tys. gospodarstw.

Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytów na zakup udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych lub przetwórstwa ryb, skorupiaków i mięczaków.

Aby przywrócić preferencyjny charakter kredytów na sfinansowanie nabycia udziałów w spółdzielniach, autor projektu - ministerstwo rolnictwa - proponuje, by wysokość ich oprocentowania dla kredytobiorcy była nie wyższa niż 0,3 oprocentowania należnego bankowi, jednak nie mniej niż 1 proc., a w przypadku, gdy należne bankowi oprocentowanie będzie niższe niż 1 proc., w wysokości tego oprocentowania. Obecnie należne bankowi oprocentowanie wynosi 2,71 proc.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych