zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Czat z minister Krystyną Szumilas

Dotacje na przedszkola w połowie 2013 r.

16:58, 07.11.2012;   autor: kapi;   źródło: PAP

Pierwsze pieniądze z budżetu państwa na dofinansowanie edukacji przedszkolnej powinny trafić do samorządów w sierpniu lub wrześniu 2013 r. – poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas podczas czatu zorganizowanego w środę przez Serwis Samorządowy PAP.


Podziel się:   Więcej

Większość pytań zadanych minister edukacji przez internautów dotyczyła wychowania przedszkolnego i planowanego przez rząd dofinansowywania od przyszłego roku wychowania przedszkolnego. W projekcie budżetu państwa na 2013 r. przeznaczono na ten cel 320 mln zł zapisane w jednej z rezerw celowych. Jak wyjaśniła Szumilas, zakładane jest, że środki na dofinansowanie edukacji przedszkolnej będą przekazywane gminom w formie rat miesięcznych.

Jeden z internautów chciał wiedzieć, dlaczego wybrano taką formę dotowania – zamiast zwiększenia kwoty subwencji oświatowej. Szumilas powiedziała, że dotacja jest najlepszą formą, gdyż środki z subwencji mogłyby być wykorzystane również na inne cele. „Proponujemy dotację, ponieważ chcemy, aby całość środków została wykorzystana na rozwój i poprawę jakości wychowania przedszkolnego” – podkreśliła.

„Dotacja na rok 2013 będzie udzielana na każde dziecko, które we wrześniu 2012 roku uczestniczyło w wychowaniu przedszkolnym i jest wykazane w Systemie Informacji Oświatowej. Chcę podkreślić, że dotacja nie będzie obejmowała tylko dzieci w przedszkolach, ale również te, które są w oddziałach przedszkolnych i uczestniczą w innych formach wychowania przedszkolnego – publicznych i niepublicznych” – napisała minister.

Zgodnie z planami rządu w 2013 r. będzie to kwota 333 zł za okres od września do grudnia na każde dziecko objęte wychowaniem przedszkolnym. W kolejnych latach będzie ona rosła i w 2014 r. wyniesie ona 1136 zł na każde dziecko, w 2015 r. – 1398, w 2016 r. – 1433 zł. W następnych latach kwota będzie waloryzowana o wskaźnik inflacji. „Ta propozycja jest zapisana w założeniach do zmiany ustawy o systemie oświaty, które są obecnie konsultowane” – poinformowała Szumilas.

Dwulatki w przedszkolach

Inny uczestnik czatu pytał minister, dlaczego nie można łączyć w zespoły żłobków z przedszkolami. „W przygotowywanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji przepisów dotyczących funkcjonowania żłobków zaproponowano możliwość łączenia żłobków z przedszkolami. Projekt jest w konsultacjach społecznych” – odpowiedziała Szumilas.

Z kolei inny internauta pytał: „Czy posyłanie dzieci dwuletnich do przedszkola to dobry pomysł?” oraz „Czy nauczyciele przedszkolni dadzą sobie radę z takimi maluchami?”. Możliwość posłania do przedszkola dzieci dwuletnich pojawiła się w założeniach do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przegotowywanych przez MEN.

„Obecnie w przedszkolach mamy ponad 26 tys. dzieci dwuletnich. Za każdym razem o wcześniejszych przyjęciu dziecka do przedszkola decydują rodzice i dyrektor przedszkola” – odpowiedziała minister. Zaznaczyła, że nie każde dziecko dwuletnie może zostać przyjęte do przedszkola.

Wśród pytań dotyczących wychowania przedszkolnego znalazło się też takie: „Dlaczego gmina, która zapewnia miejsca dzieciom w przedszkolach w swojej gminie, ma płacić innej za fanaberie rodziców, którzy odprowadzają dzieci do przedszkoli w innej gminie?”. Szumilas przypomniała, że zgodnie z prawem to rodzice decydują, do jakiego przedszkola lub jakiej szkoły zapiszą swoje dziecko. „To prawo rodziców” – podkreśliła. „Warto również zauważyć, że gmina, w której mieszka rodzic, ma wpływy z podatków tego rodzica” – zaznaczyła minister.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
09-07-2020
  • Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego NA ŻYWO
  • Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Skarżyska 09:30
  • Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Ostrowca 11:00
  • Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Buska 14:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych