zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Druga tura wyborów. Pierwszeństwo głosowania m.in. dla seniorów i kobiet w ciąży

22:06, 09.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności – rozporządziło Ministerstwo Zdrowia.


Podziel się:   Więcej

We wtorek w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Zgodnie z nowymi przepisami w lokalu wyborczym bez kolejki obsługiwane będą osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego bądź osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

– Kobiety w ciąży, osoby starsze powyżej 60. roku życia oraz osoby niepełnosprawne mogą liczyć na oddanie głosu w drugiej turze wyborów prezydenckich bez kolejności – podkreśliła dla TVP Info Barbara Socha, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Przypomniała też o rygorach sanitarnych, m.in. o dezynfekcji rąk, zachowywaniu odległości. Jak oceniła, „wybory są bezpieczne”. – Można bezpiecznie oddać głos – powiedziała wiceminister Socha.


Prezydent: Apeluję, by podczas głosowania zachować środki ostrożności
W niedzielnych wyborach prezydenckich wyborcy nadal będą musieli pamiętać o środkach ostrożności, m.in. o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży. Wchodząc do lokalu, głosujący powinni pamiętać też o skorzystaniu z płynu do dezynfekcji rąk lub przyjściu w rękawiczkach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowskiego stwierdził w poniedziałek, że bezpieczniejsze jest pójście na wybory niż wyjście do sklepu. Jak tłumaczył, w sklepach na ogół nie przestrzega się zasad dystansu oraz nakazu noszenia maseczek, w przeciwieństwie do lokali wyborczych, gdzie te wymogi są „rygorystycznie przestrzegane”. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zgodził się z tym stwierdzeniem i podkreślił, że „wszyscy, również seniorzy, spokojnie mogą iść głosować”.

Minister Szwed, któremu podlega w resorcie m.in. Departament Polityki Senioralnej, przypomniał również o zabraniu ze sobą do lokalu wyborczego własnego długopisu i maseczki, co także zwiększy bezpieczeństwo.

12 lipca w drugiej turze wyborów zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda oraz kandydat KO Rafał Trzaskowski.


Głosowanie korespondencyjne. Do piątku można wrzucać koperty zwrotne do skrzynek

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych