zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Drugi dzień wizyty pary prezydenckiej w Turcji

07:41, 25.05.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, Twitter

Wizyta w polskim kontyngencie w bazie Incirlik, spotkanie z mieszkańcami historycznej polskiej osady Adampol oraz rozmowa z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I to najważniejsze punkty drugiego dnia oficjalnej wizyty pary prezydenckiej w Turcji.


Podziel się:   Więcej

Polski Kontyngent Wojskowy, w którym wizytę złoży we wtorek para prezydencka w towarzystwie m.in. szefa MON, szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego, stacjonuje w Turcji w ramach misji NATO monitorowania bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego.

Rzecznik prasowy Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marcin Skowron zaznaczył, że PKW Turcja to najmłodszy polski kontyngent wojskowy. PKW Turcja uruchomiony został na początku maja i jest polską odpowiedzią na apel Turcji do sojuszników z NATO o wsparcie w związku z pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Polska wysłała do Turcji samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza oraz 65 żołnierzy i pracowników wojska. Polskie zaangażowanie nie ma charakteru bojowego; wykonujemy loty patrolowe we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego.

Jak wskazał rzecznik prasowy BBN, nasze Siły Zbrojne mają dobre doświadczenie w takich działaniach, od 2018 r. prowadzimy bliźniaczą operację na Sycylii, związaną z kryzysem migracyjnym (Operacja Unii Europejskiej SOPHIA, a następnie IRINI).


Prezydent Duda: Jako członkowie NATO mamy z Turcją wspólne cele

Skowron zaznaczył, że „wizyta prezydenta – z racji tego, że mamy do czynienia z operacją NATO oraz jedną z najważniejszych baz sojuszniczych w regionie (m.in. USA składują tu broń jądrową) – jest też elementem przygotowań do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się 14 czerwca w Brukseli.


Szef BBN: Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATOSzef BBN: Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO
Drugiego dnia wizyty w Turcji prezydent spotka się też z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I.

– Ma to ważny wymiar dla społeczności prawosławnej mieszkającej w Polsce – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.Para prezydencka z wizytą w Turcji
Również we wtorek para prezydencka odwiedzi Polonię mieszkającą w historycznej polskiej osadzie pod Stambułem – Adampolu, po turecku Polonezkoy („polska wieś”). Odwiedzi też „Domek Pamięci Cioci Zosi”, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków.

Adampol (Polonezkoy), polska miejscowość w Turcji na północno-wschodnich obrzeżach Stambułu, po azjatyckiej stronie Bosforu, został założony 19 marca 1842 r. Inicjatorem był przywódca jednej z emigracyjnych frakcji po Powstaniu Listopadowym Adam Czartoryski.
Na początku lat 40. XIX w. pragnąc wesprzeć dość licznie przebywających również w Turcji polskich emigrantów, by przeciwstawić się rosyjskim wpływom na tym terenie i utworzyć drugi polski ośrodek emigracyjny, Czartoryski wysłał nad Bosfor swojego współpracownika Michała Czajkowskiego. Wykupił on część terenów leśnych na północny-wschód od Stambułu, gdzie zaczęła powstawać polska wioska. Początkowo mieszkało tam kilkanaście osób, a 19 marca 1942 roku został poświęcony pierwszy powstały tam dom. Z czasem osada nazwana na cześć Czartoryskiego Adam-koj czyli Adamowa Wioska, w skrócie Adampol, zaczęła się rozrastać.

Miejscowość nosi obecnie oficjalną nazwę Polonezkoy, chociaż już tylko najstarsi mieszkańcy mówią po polsku. Wójtem tradycyjnie zawsze zostaje Polak.


Bezpieczeństwo i gospodarka. Prezydent z wizytą w Turcji

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych