Polski Kontyngent Wojskowy, w którym wizytę złoży we wtorek para prezydencka w towarzystwie m.in. szefa MON, szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego, stacjonuje w Turcji w ramach misji NATO monitorowania bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego.
Rzecznik prasowy Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marcin Skowron zaznaczył, że
PKW Turcja to najmłodszy polski kontyngent wojskowy. PKW Turcja uruchomiony został na początku maja i jest polską odpowiedzią na apel Turcji do sojuszników z NATO o wsparcie w związku z pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
Polska wysłała do Turcji samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza oraz 65 żołnierzy i pracowników wojska. Polskie zaangażowanie nie ma charakteru bojowego; wykonujemy loty patrolowe we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego.
Jak wskazał rzecznik prasowy BBN, nasze Siły Zbrojne mają dobre doświadczenie w takich działaniach, od 2018 r. prowadzimy bliźniaczą operację na Sycylii, związaną z kryzysem migracyjnym (Operacja Unii Europejskiej SOPHIA, a następnie IRINI).
Prezydent Duda: Jako członkowie NATO mamy z Turcją wspólne cele
Drugiego dnia wizyty w Turcji prezydent spotka się też z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I.
– Ma to ważny wymiar dla społeczności prawosławnej mieszkającej w Polsce – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Para prezydencka z wizytą w Turcji
Również we wtorek para prezydencka odwiedzi Polonię mieszkającą w historycznej polskiej osadzie pod Stambułem – Adampolu, po turecku Polonezkoy („polska wieś”). Odwiedzi też „Domek Pamięci Cioci Zosi”, poświęcony historii miejscowości i mieszkających w niej Polaków.
Adampol (Polonezkoy), polska miejscowość w Turcji na północno-wschodnich obrzeżach Stambułu, po azjatyckiej stronie Bosforu, został założony 19 marca 1842 r. Inicjatorem był przywódca jednej z emigracyjnych frakcji po Powstaniu Listopadowym Adam Czartoryski.
Na początku lat 40. XIX w. pragnąc wesprzeć dość licznie przebywających również w Turcji polskich emigrantów, by przeciwstawić się rosyjskim wpływom na tym terenie i utworzyć drugi polski ośrodek emigracyjny, Czartoryski wysłał nad Bosfor swojego współpracownika Michała Czajkowskiego. Wykupił on część terenów leśnych na północny-wschód od Stambułu, gdzie zaczęła powstawać polska wioska. Początkowo mieszkało tam kilkanaście osób, a 19 marca 1942 roku został poświęcony pierwszy powstały tam dom. Z czasem osada nazwana na cześć Czartoryskiego Adam-koj czyli Adamowa Wioska, w skrócie Adampol, zaczęła się rozrastać.
Miejscowość nosi obecnie oficjalną nazwę Polonezkoy, chociaż już tylko najstarsi mieszkańcy mówią po polsku. Wójtem tradycyjnie zawsze zostaje Polak.
Bezpieczeństwo i gospodarka. Prezydent z wizytą w Turcji