zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Duda: będziemy szukać wszelkich możliwości, aby zacieśniać relacje z Ukrainą

14:59, 24.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Należy szukać wszelkich możliwości by zacieśniać relacje Polski i Ukrainy w celu wzajemnego wzmacniania; powstanie nowy traktat o dobrej współpracy, wzajemnym sąsiedztwie – powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent, który przebywa we wtorek na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos został zapytany podczas konferencji prasowej, czy możliwe jest budowanie wspólnoty z Ukrainą bez jej obecności w Unii Europejskiej.

Powinniśmy szukać wszelkich możliwości żeby zacieśniać nasze relacje z Ukrainą, po to żeby się na wzajem wzmacniać – odparł Duda. Jak ocenił, pierwszym krokiem ku temu ma być nowy traktat o dobrej współpracy, wzajemnym sąsiedztwie. – Uznałem, że ten, który był realizowany przez 30. lat spełnił swoją rolę – powiedział.

Obowiązujący między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, został sporządzony w Warszawie 18 maja 1992 r.

Według Dudy „już wspięliśmy się ponad to, co tamten traktat przewidywał od zarania niepodległości Ukrainy i naszej (Polski – PAP) pełnej niepodległości”. – Dzisiaj sądzę, że powinniśmy wytyczyć nową drogę, którą pójdziemy razem po to właśnie, aby zacieśniać nasze więzy – powiedział.


Morawiecki w Davos: Polska w ostatnich latach stworzyła unikalny model gospodarczy
– Będziemy szukali, nawet jeżeli UE będzie się opierała; my jako Polacy będziemy szukali wszelkich możliwości – powiedział Duda. Podkreślił, że Polska apeluje o to, aby status państwa kandydującego do UE „został Ukrainie jak najszybciej przyznany”. – Mam nadzieję, że stanie się to mimo wszystko w czerwcu – dodał.

Prezydent podkreślił, że Ukraina pokazała swój „potencjał ludzki inteligentnego i bardzo twardego narodu, który teraz pokazuje jaką ma moc walcząc bohatersko wobec Rosji”. – To jest też naród ludzi którzy, my Polacy doskonale wiemy, potrafią ciężko pracować – powiedział.

Jak dodał, jeśli Polska i Ukraina działając razem są w stanie „osiągnąć ogromny sukces”. – Nie wszystkim zapewne to będzie na rękę w przestrzeni także i europejskiej, ale na pewno będzie to korzystne dla nas – zaznaczył Duda.


Premier: Powinniśmy już pracować nad siódmym pakietem sankcji na Rosję

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych