zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Duda: Cieszę się ze zdroworozsądkowego porozumienia w górnictwie

04:09, 26.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Cieszę się, że takie zdroworozsądkowe porozumienie jest zawierane, ponieważ to jest ważne, aby postulaty pracowników były w tym wszystkim uwzględniane – ocenił w piątek porozumienie rządu z górnikami w sprawie transformacji branży prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno–Strajkowy i delegacja rządowa podpisały w piątek porozumienie w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo.

– Cieszę się, że takie zdroworozsądkowe porozumienie jest zawierane, ponieważ to jest ważne, aby postulaty pracowników były w tym wszystkim uwzględniane – podkreślił prezydent w TVP Info.

Zdaniem Dudy, dążenia do zeroemisyjności „nie da się zrealizować z dnia na dzień”. – To musi być realizowane tak, żeby ludzie mieli pracę, rodziny mogły normalnie żyć, żeby były zapewnione normalne warunki społeczeństwu – zaznaczył.

– Przed wyjazdem do Włoch rozmawiałem długo z przewodniczącym NSZZ +Solidarność+ Piotrem Dudą i mieliśmy taką konkluzję, że musimy realizować politykę klimatyczną na zasadzie „Just Transition”, czyli takiej transformacji, która z jednej strony będzie zmierzała do tego, żebyśmy mieli jak najwięcej zielonej energii i żeby w miarę możliwości równoważyć pochłanianiem i obniżaniem emisji ten bilans dwutlenku węgla do atmosfery – mówił prezydent.

Premier Morawiecki: Porozumienie z górnikami – przełomowe
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych