zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Duda i Zełenski w deklaracji: Należy zapewnić możliwości poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów XX w.

15:10, 12.10.2020;   autor: akune, msies;   źródło: PAP, Twitter

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda oraz Wołodymyr Zełenski we deklaracji podpisanej w poniedziałek w Kijowie podkreślili potrzebę zapewnienia możliwości poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów i politycznych represji XX w. Wezwali też do zakończenia okupacji Krymu oraz agresji w Donbasie.


Podziel się:   Więcej

Prezydenci Duda i Zełenski we wspólnej deklaracji podkreślili znaczenie polsko-ukraińskich stosunków dwustronnych, które – jak zaznaczyli – mają charakter partnerstwa strategicznego. Obaj przywódcy wyrazili wolę „wszechstronnego rozwoju” obustronnych relacji na rzecz społeczeństw i gospodarek Polski oraz Ukrainy.

Prezydenci zaznaczyli, że pandemia koronawirusa miała silny wpływ na porządek globalny i regionalny, a także podkreślili konieczność wzmocnienia współpracy międzynarodowej w celu pokonania nowych zagrożeń i wyzwań.
Duda i Zełenski odnieśli się też do sytuacji na wschodzie Ukrainy.

„Podkreślamy poszanowanie przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę prawa międzynarodowego oraz podstawowych zasad stosunków międzynarodowych, wzywając jednocześnie do zakończenia nielegalnej okupacji Autonomicznej Republiki Krym oraz trwającej agresji na Donbasie” – głosi oświadczenie przywódców Polski i Ukrainy.


Historia, gospodarka i bezpieczeństwo. Drugi dzień wizyty prezydenta Dudy na Ukrainie
 
 
 
...
 
Jak czytamy w oświadczeniu, „Rzeczpospolita Polska wyraża zainteresowanie współpracą z Ukrainą w ramach międzynarodowej platformy deokupacji Autonomicznej Republiki Krymu”, a także „Rzeczpospolita Polska i Ukraina podkreślają prawo obywateli wszystkich państw do decydowania o swojej przyszłości w wyniku demokratycznych wyborów".

W deklaracji znalazło się też potwierdzenie, że wsparcia Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach.

Prezydenci odnieśli się także do kwestii historycznych. Potępili „zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym również te popełnione na gruncie nienawiści” i wyrazili przekonanie, że „nie mogą one być w żaden sposób usprawiedliwione”.

„Uznajemy za ważną potrzebę uczczenia pamięci niewinnych ofiar konfliktów i politycznych represji XX wieku. Podkreślamy potrzebę zapewnienia możliwości poszukiwań i ekshumacji tych ofiar, celem zadośćuczynienia ich pamięci oraz żyjącym jeszcze ich krewnym a także potomkom, w duchu poszanowania prawdy historycznej” – czytamy w dokumencie podpisanym przez obu prezydentów.Prezydenci Duda i Zełenski podpiszą wspólną deklarację
Prezydenci Polski i Ukrainy potępili „akty wandalizmu dokonywane wobec polskich zabytków kultury i miejsc pamięci na Ukrainie, jak i wobec ukraińskich zabytków kultury i miejsc pamięci w Polsce". Zaapelowali też „do właściwych władz o należytą opiekę nad nimi”.

Deklaracja dotyczy też kwestii mniejszości narodowych w obu krajach. „Potwierdzamy ważność ochrony praw mniejszości narodowych w Polsce i na Ukrainie, w tym oświaty, zgodnie z podjętymi zobowiązaniami międzynarodowymi i umowami dwustronnymi. Zasady funkcjonowania szkół mniejszości polskiej na Ukrainie i szkół mniejszości ukraińskiej w Polsce zostaną rozstrzygnięte umową pomiędzy naszymi rządami w odrębnym trybie” – czytamy w oświadczeniu.

W dokumencie podpisanym przez prezydentów znalazło się też potwierdzenie „gotowość obu krajów do współpracy w celu dalszego pogłębienia stosunków Ukrainy z Unią Europejską na zasadach stowarzyszenia oraz głębokiej integracji ekonomicznej”. Duda i Zełenski pozytywnie ocenili rezultaty 22. szczytu Unia Europejska-Ukraina, który odbył się 6 października tego roku.Prezydent w Bykowni: Prawda o zbrodni katyńskiej jest fundamentem wolnej Polski
„Ukraina wyraża wdzięczność Rzeczypospolitej Polskiej za praktyczne wsparcie aspiracji euroatlantyckich Ukrainy, przede wszystkim w procesie reformy sektora bezpieczeństwa i obrony zgodnie ze standardami NATO” – czytamy w deklaracji. Prezydenci podkreślili „znaczenie nadania Ukrainie przez Sojusz Północnoatlantycki statusu partnera rozszerzonych możliwości".

„Strona ukraińska potwierdza niezmienność kursu państwa w zakresie wdrożenia pakietu ambitnych reform, wzmocnienia praworządności i zwalczania korupcji. Strona polska potwierdza gotowość do dalszego wsparcia transformacji ustrojowej na Ukrainie” – czytamy w deklaracji prezydentów. Wskazali oni też na „konieczność dalszego rozwoju możliwości i potencjału litewsko-polsko-ukraińskiej brygady imienia Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego”.


Para prezydencka rozpoczęła wizytę na Ukrainie
Duda i Zełenski „podkreślili ponadto znaczenie rozwijania obopólnie korzystnej współpracy gospodarczej, celem pełnego wykorzystania możliwości rynków polskiego i ukraińskiego w kontekście funkcjonującej pogłębionej strefy wolnego handlu między Unią Europejską i Ukrainą”.

„Dostrzegamy konieczność pilnej aktywizacji prac międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej. Korzystny dla obu państw jest wzrost poziomu inwestycji wzajemnych w Polsce i na Ukrainie, na rzecz którego należy stwarzać sprzyjające warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej” – czytamy w deklaracji.

Prezydenci podkreślili potrzebę dalszej współpracy w sektorze energetycznym w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie i w całej Europie. Wskazali na znaczenie zwiększenia niezawodności i dywersyfikacji dostaw nośników energii, a także zapewnienia przejrzystości sektora energetycznego.


Prezydent Duda złoży wizytę na Ukrainie
Prezydenci zadeklarowali też potrzebę współpracy w celu wzmocnienia roli naszego regionu jako ważnego ośrodka transportowo-tranzytowego, infrastrukturalnego i innowacyjno-inwestycyjnego dla kontynentu europejskiego. „Rzeczypospolita Polska wspiera pogłębienie współpracy Ukrainy z inicjatywą Trójmorza” – czytamy.

Duda i Zełenski zapewnili również, że będą kontynuowane prace Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, którego następne posiedzenie w pełnym składzie odbędzie się w Warszawie.

Obaj przywódcy zgodzili się, że „współpraca humanitarna i kulturalna pozostaje ważna częścią dwustronnej agendy i będzie skierowana na promowanie kontaktów międzyludzkich, opracowywanie nowych inicjatyw oraz wdrażanie wspólnych projektów w dziedzinie edukacji, nauki, opieki zdrowotnej, sportu, wymiany młodzieży i turystyki”.


Szczerski: W październiku planowana jest oficjalna wizyta prezydenta Polski na Ukrainie

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
22-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych