zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Duda na Monte Cassino: nie byłoby UE bez przelanej polskiej krwi

18:20, 18.05.2016;   autor: msies, pl;   źródło: IAR, PAP,

– Nie byłoby Unii Europejskiej, gdyby nie polska krew przelana w czasie drugiej wojny światowej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Monte Cassino z okazji 72. rocznicy zdobycia wzgórza i klasztoru benedyktynów przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.


Podziel się:   Więcej

Prezydent dziękował zebranym kombatantom, że pod Monte Cassino, a także w innych miejscach podczas drugiej wojny światowej – wszędzie tam, gdzie polski żołnierz oddawał życie za ojczyznę – wywalczyli swoją krwią, bohaterstwem i śmiercią święte prawo do decydowania o porządku bezpieczeństwa Europy i świata.

Dziękował też za to, że wywalczyli - jak mówił - „święte prawo do tego, by mówić o tym, że przyczyniliśmy się do wolności w Europie, że o nią walczyliśmy, że budowaliśmy wspólną Europę, która dziś jest”. – Bo nie byłoby jej, nie byłoby Unii Europejskiej, gdyby nie polska krew przelana podczas drugiej wojny światowej – podkreślił prezydent Duda.

Uroczystości, w których uczestniczyli weterani walk o Monte Cassino oraz przedstawiciele instytucji naukowych, rozpoczęły się mszą w intencji poległych.

Prezydent spotkał się z prezydentem Włoch. Złożył kwiaty przy grobie Jana Pawła II
 
 
 
...
 
Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino (fot. PAP/Jacek Turczyk)
„Na Monte Cassino zgromadziły się cztery pokolenia Polaków”

Przybyłych na uroczystość przywitał p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Jak podkreślał, dziś na Monte Cassino zgromadziły się cztery pokolenia Polaków – od weteranów po harcerzy i młodzież ze szkół noszących imię miejsca bitwy i generała Władysława Andersa. Jan Józef Kasprzyk cytował też wiersz Mariana Hemara, żołnierza Brygady Strzelców Karpackich. Poeta pytał, czy było warto walczyć o Monte Cassino. Żołnierz odpowiedział: „Bośmy dali słowo. A jesteśmy z takiego narodu, że słowa, choćby skonał, nie złamie”.

Bp Guzdek: bitwa o Monte Cassino była zmaganiem o przyszłość Europy

Biskup Józef Guzdek mówił podczas mszy św., że trudno przecenić zwycięstwo Polaków. Podkreślił, że bitwa o Monte Cassino była zmaganiem o przyszłość Europy. W XX wieku powstały bowiem dwie ideologie sprzeczne z chrześcijańskim duchem kontynentu: komunizm na wschodzie i narodowy socjalizm na zachodzie. Z założenia dążyły one wszelkimi środkami do stworzenia nowej Europy, odrzucając jej chrześcijańską tradycję. Biskup Guzdek przypominał, że oba totalitaryzmy podeptały prawa człowieka, w tym prawo do wolności. Odpowiedź na te zbrodnicze systemy mogła być tylko jedna.

– Polski żołnierz walcząc o to wzgórze obficie podlewał krwią niszczone i usychające drzewo chrześcijańskiej Europy, zasadzone w tym miejscu przez świętego Benedykta – powiedział kaznodzieja. Dodał, że zwycięstwo nie tylko otwierało drogę na Rzym, ale przede wszystkim dawało nadzieję na uratowanie chrześcijańskich wartości i europejskiego ducha.

Biskup Guzdek podkreślił, że wspominając bój o Monte Cassino, trzeba pamiętać o wschodniej przeszłości żołnierzy generała Andersa. Rekrutowali się oni w znacznej mierze z Polaków deportowanych do Związku Sowieckiego. – Ich udział w walce o Monte Cassino był potwierdzeniem niezłomnej woli, aby po trudach Syberii i sowieckich więzień drogą przez Persję i Palestynę powrócić z ziemi włoskiej do Polski – powiedział.

Córka generała Andersa – Anna Maria Anders – mówiła, że jej ojciec i wielu z jego żołnierzy marzyło o wolnej Polsce, ale jej nie doczekało. Dlatego – jak podkreśliła – w suwerennej Rzeczypospolitej należy pielęgnować pamięć o zwycięstwie na Monte Cassino.

– Cieszę się więc, że dziś możemy się tu spotkać tak, jak by życzyli sobie tego ci, którzy tutaj spoczywają – powiedziała Anna Maria Anders. Dodała, że bitwa pokazała całemu światu, iż żołnierz polski nie zawiódł i jest gotów do największych poświęceń w imię wolności swojej Ojczyzny. – Dziś tę wolność mamy i musimy pamiętać o tej ofierze, by nigdy ona nie była już potrzebna – powiedziała córka generała Andersa.

Burmistrz Cassino Giuseppe Golino Petrarcone mówił, że wydarzenia sprzed 72 lat na stałe wpisały się w historię jego miasta. W krótkim przemówieniu zwrócił uwagę na bohaterstwo żołnierzy generała Andersa. Przypomniał, że Monte Cassino musiało zostać zdobyte, ponieważ blokowało aliantom drogę na Rzym. – Próbowali Anglicy, nepalscy Ghurkowie, Nowozelandczycy – wszyscy zostali odparci przez Niemców. Udało się za czwartym razem i zrobili to Polacy dowodzeni przez generała Władysława Andersa – powiedział burmistrz Cassino. Dodał, że od tego momentu narodziła się głęboka więź między narodem polskim a miastem Cassino.
Złożenie wieńca w  rocznicę zakończenia bitwy o Monte Cassino (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Po uroczystościach na Polskim Wojskowym Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino weterani 2. Korpusu Polskiego spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Zdobycie Monte Cassino

18 maja 1944 roku strategiczne wzgórze Monte Cassino zostało zdobyte przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Kilkunastodniowy szturm kosztował życie ponad 920 polskich żołnierzy. Blisko 3 tysiące zostało rannych.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych