zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Duda: nasze działania muszą być nieustannie dostosowywane do otaczającej nas rzeczywistości

11:36, 11.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Cieszę się, że Polska niesie pomoc ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi bezpośrednio w miejscach ich powstania; to ważne, aby osoby skrzywdzone koszmarem wojny, mogły uzyskać pomoc bez potrzeby podejmowania niebezpiecznej wędrówki do innych krajów – podkreślił prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent w wystąpieniu podczas międzynarodowych Warszawskich Targów Humanitarnych 2019 (Warsaw Humanitarian Expo 2019), które odbywają się w podwarszawskim Nadarzynie, podkreślał, że jest dumny z Polski, która „po wyjściu z ponurej doby komunizmu rozwija się tak pomyślnie” i od przeszło 20 lat jest „donatorem pomocy humanitarnej i rozwojowej”.

– Możemy się poszczycić przeznaczaniem już przeszło 2,5 mld złotych co roku na pomoc rozwojową – zaznaczył Andrzej Duda. Wskazał, że polska pomoc dociera do „odległych zakątków globu”, ale również nasz kraj jest bardzo mocno zaangażowany w pomoc państwom sąsiednim, m.in. Ukrainie czy Białorusi.

Polska – jak wskazał prezydent – jest też obecna na Bliskim Wschodzie, gdzie pomaga syryjskiej ludności cywilnej od samego początku wojny. – Jednocześnie wspieramy projekty humanitarne, mające na celu zapewnienie schronienia oraz miejsc noclegowych w krajach ościennych, do których zagrożona ludność syryjska migruje, takich jak: Liban, Jordania czy Turcja – mówił Andrzej Duda.

Targi Warsaw Humanitarian Expo – zachęta dla polskiego biznesu
 
 
 
...
 
– Cieszę się, że Polska niesie pomoc ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi bezpośrednio w miejscach ich powstania. To bardzo ważne, by osoby, które zostały skrzywdzone koszmarem wojny lub konfliktu mogły uzyskać pomoc, jak najszybciej i bez potrzeby podejmowania – przecież zawsze – niebezpiecznej wędrówki do innych, często odległych krajów – oświadczył prezydent.

Wyraził również przekonanie, że pomoc dla takich społeczności musi być „znacznie szersza”. – Po opanowaniu sytuacji kryzysowej oraz zaspokojeniu podstawowych potrzeb, powinno następować wspieranie potencjału społecznego oraz gospodarczego tych wspólnot – podkreślił Duda.

Według niego, „tylko takie działanie może utrwalać proces budowania samodzielności i niezależności państw i społeczeństw, będących beneficjentami pomocy humanitarnej”. Jak stwierdził, w szerszej perspektywie czasowej, może to też przeciwdziałać wybuchom kolejnych konfliktów i kryzysów.
„Nasze działania muszą być nieustannie dostosowywane do otaczającej nas rzeczywistości”

– Aby powstrzymać masowe naruszenia praw człowieka, które mają miejsce w trakcie kryzysów humanitarnych niezbędne jest połączenie sił i wspólne działanie wszystkich kategorii podmiotów zaangażowanych w udzielanie pomocy – mówił prezydent.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że charakter kryzysów humanitarnych zmienia się. Jak dodał, zagrożenia, z którymi świat zmuszony jest się zmierzyć stają się coraz bardziej złożone. Dlatego też – jak stwierdził – również nasze działania muszą podlegać przeobrażeniom i „być nieustannie dostosowywane do otaczającej nas rzeczywistości”.

– Tylko tak możliwe jest bowiem udzielenie pomocy w sposób efektywny. Sposób, który może doprowadzić do trwałej poprawy sytuacji ludności dotkniętej kryzysem – podkreślił Duda.


Prezydent mówił ponadto, że umożliwienie dyskusji na temat nowych form udzielania pomocy, rozwijania i udoskonalania już istniejących inicjatyw oraz wypracowywanie efektywniejszych sposobów komunikacji i współdziałania były nadrzędnymi celami przyświecającymi Polsce jako organizatorowi Warszawskich Targów Humanitarnych.

– Wierzę, że tworząc płaszczyznę do wymiany doświadczeń i przemyśleń dla specjalistów z niemal całego świata możemy przyczynić się do dalszego rozwoju działalności humanitarnej tak, aby w przyszłości pomoc udzielana była szybciej, skuteczniej i tak, aby rzeczywiście trafiała do wszystkich, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących – zaznaczył.
„Przedstawiciele biznesu powinni jeszcze bardziej angażować się w pomoc humanitarną”

– Warszawskie Targi Humanitarne to wspaniała przestrzeń, w której mogą się spotkać przedstawiciele sektora prywatnego, państwowego, organizacji międzynarodowych oraz pozarządowych. Mając to na uwadze pragnę podkreślić jak ważne jest jeszcze większe zaangażowanie przedstawicieli biznesu w pomoc humanitarną i rozwojową - mówił Duda.

Podkreślił jednocześnie, że w Polsce mamy wspaniałe i innowacyjne firmy, które wytwarzają zaawansowane produkty bardzo potrzebne w udzielaniu pomocy humanitarnej. W tym kontekście wymienił domy modułowe, drony oraz żywność terapeutyczną.

– Niestety firmy działając w sektorach wyjątkowo ważnych dla niesienia pomocy jak logistyka, komunikacja czy ochrona żywności nie zdają sobie sprawy jak bardzo ich zaangażowanie może być i jest potrzebne - mówił.

Dodał, że współpraca biznesu z sektorem rządowym oraz organizacjami międzynarodowymi „stwarza ogromne perspektywy i powinna być w przyszłości dalej rozwijana" - ocenił.

Kempa w PE: Afryka potrzebuje odpowiedzialnej pomocy rozwojowej