zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Duda: Nowy polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie to wejście na wyższy poziom

17:58, 22.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Podczas konferencji prasowej w Kijowie prezydenci Polski Andrzej Duda i Ukrainy Wołodymyr Zełenski odpowiedzieli na pytanie PAP odnośnie inicjatywy utworzenia nowego polsko-ukraińskiego traktatu o dobrym sąsiedztwie


Podziel się:   Więcej

Prezydent Duda powiedział, że traktat z 1992 roku „biorąc pod uwagę to, co stało się w ostatnich dniach (...)znakomicie spełnił swoje zadanie”. – Pójdźmy teraz krok dalej, wejdźmy na wyższy poziom. Chciałbym, żeby ten traktat był właśnie wejściem na wyższy poziom – dodał.

Mówiąc o terminie podpisania nowego traktatu, Duda podkreślił, że „w sensie historycznym, symbolicznym, byłoby to piękne, gdyby udało się to zrobić do stycznia 2023 roku”. To data 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. – W którym oba nasze narody de facto walczyły przeciwko caratowi chcąc zrzucić niewolę – powiedział.

Odnosząc się do potrzeby stworzenia nowego traktatu, prezydent zaznaczył, że jesteśmy dzisiaj w „zupełnie nowej sytuacji”, która „tworzy pewien nowy obraz (...), tworzy przede wszystkim pewną zupełnie nową perspektywę”. Nowy traktat, kontynuował Duda, miałby być „akceleratorem do realizacji tych nowych perspektyw i otwierających się w związku z nimi potencjalnie nowych możliwości”.


Prezydent Duda w Radzie Najwyższej: Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości
 
 
 
...
 
Zełenski z kolei zadeklarował „wielkie zaufanie do Polskiego narodu”. – Popieram inicjatywę pana prezydenta Andrzeja Dudy – dodał. Zełenski powiedział, że „Polska jest priorytetowym krajem dla Ukrainy” i kraje te mają „najlepsze relacje od wieków”.

Prezydent Ukrainy podkreślił także, że nowy traktat na zacieśnić stosunki pomiędzy państwami. – Chcę, aby były traktaty między naszymi krajami, nie dlatego, żeby podpisać umowę dla umowy, ale po to, aby można było polepszyć nasze życie, zacieśnić nasze stosunki pomiędzy naszymi krajami i społeczeństwami – powiedział. Dodał, że najpierw „nasi specjaliści opracują teksty, a my później zaczniemy działania polityczne, aby uzgodnić różne szczegóły”.

Obowiązujący między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, został sporządzony w Warszawie dnia 18 maja 1992 r.

W środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało w mediach społecznościowych o 30–leciu jego podpisania. „30 lat po zawarciu traktatu o dobrym sąsiedztwie przyjaźń polsko–ukraińska jest silniejsza niż kiedykolwiek. Dziś stoimy razem, wspólnie walcząc o nasze wartości”.


Prezydent: Apeluję do całego świata o to, by kierować cały czas pomoc militarną do Ukrainy

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
25-06-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych