zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Duda: Państwo polskie może i powinno dzisiaj odbudować Pałac Saski

22:06, 31.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Jestem przekonany, że państwo polskie może i powinno dzisiaj odbudować Pałac Saski; wspieram tę ideę bardzo mocno i mam nadzieję, że do końca czerwca uda nam się przygotować specjalny w tym zakresie projekt ustawy i że ta inwestycja będzie realizowana - powiedział prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W maju odbyła się konwencja programowa, na której zaprezentowany został tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wówczas podczas swojego wystąpienia m.in. odbudowanie Pałacu Saskiego, a także zbudowanie nowego gmachu dla Opery Królewskiej w Warszawie.

O sprawę odbudowy Pałacu Saskiego prezydent Andrzej Duda był pytany w poniedziałek w TVP Info.

Andrzej Duda podkreślił, że „to wielka idea, którą podjął jeszcze prezydent Lech Kaczyński”. – Pracowali wtedy archeolodzy na placu marszałka Piłsudskiego, odsłonili fundamenty Pałacu Saskiego, które – jak się okazało – cały czas są. Śmiało więc można powiedzieć, że Pałac Saski czeka na odbudowę. Te plany wtedy musiały zostać odłożone. Nie udało się tego zrealizować, ale w moim przekonaniu na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wyraźnie powiedziałem, że Pałac Saski powinien zostać zrealizowany jako takie swoiste dzieło na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieło o charakterze symbolicznym – podkreślił.
 
 
 
...
 
Prezydent wskazał, że to jest „element tej starej przedwojennej, pięknej Warszawy, dumnej Warszawy, które po zniszczeniu w czasie II Wojny Światowej” .

– Warszawa go nie odzyskała do tej pory cały czas. I wydaje mi się, że dzisiaj państwo polskie – tak jak kiedyś odbudowało dzięki także ofiarności polskiego społeczeństwa Zamek Królewski w Warszawie i dzisiaj nikt sobie nie wyobraża Warszawy bez odbudowanego Zamku Królewskiego, a przez 30 lat ziała tam dziura, pusta przestrzeń po zbombardowanym, zniszczonym, spalonym Zamku Królewskim. Tak samo jestem przekonany, że państwo polskie może i powinno dzisiaj odbudować Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice, które stanowią to historyczne dziedzictwo Warszawy. Wykorzystać je we właściwy sposób, na potrzeby działalności publicznej, użyteczności publicznej. Myślę, że to jest takie dzieło, które powinno być zrealizowane i w ramach Polskiego Ładu, czyli właśnie takiego budowania silnego państwa. Uważam, że tego typu idea i tego typu inwestycja powinna zostać przeprowadzona – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że „powinien zostać Pałac Saski wraz z całą częścią zabudowy przywrócony Warszawie, przywrócony Polsce i przywrócony przede wszystkim Polakom”.

– Dlatego uważam, że to jest dobry pomysł i wspieram tę ideę bardzo mocno. Mam nadzieję, że do końca czerwca uda nam się przygotować specjalny w tym zakresie projekt ustawy, złożyć do laski marszałkowskiej i że ta inwestycja będzie realizowana – zaznaczył Andrzej Duda.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych