zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Duda: Perspektywa szczytu Trójmorza daje nadzieję na dynamiczny rozwój współpracy

17:21, 23.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Perspektywa czerwcowego szczytu Trójmorza daje nadzieję, że współpraca w ramach tej inicjatywy będzie się jeszcze bardziej dynamicznie rozwijała niż dotychczas – powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że w Davos rozmawiał m.in. z szefem NATO.


Podziel się:   Więcej

Na konferencji prasowej prezydent powiedział, że w Davos rozmawiał o przyszłości NATO z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem, a także z szefami MSZ Włoch i Turcji.

– Rozmawiałem także z sekretarzem generalnym OPEC, czyli największych światowych producentów ropy naftowej (Mohammadem Barkindo), rozmawiałem z szefową zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego (Kristaliną Georgiewą) – poinformował Duda.

– Przed momentem w Domu Polskim odbyliśmy panel, odbyliśmy dyskusję, którą ja otwierałem, dotyczącą sytuacji w Trójmorzu, ale tak naprawdę sytuacji największych firm, które działają na obszarze Trójmorza, dla których Trójmorze jest ojczyzną, i to jest związane z bardzo ważną instytucją, która została stworzona we wrześniu zeszłego roku, a mianowicie tzw. SSI, czyli indeksem Trójmorza – 100 największych spółek z obszaru Trójmorza ma wspólny indeks giełdowy, który pokazuje ich kondycję, ale przede wszystkim, który pokazuje, jak wygląda rozwój poprzez ich notowania, jak wygląda rozwój gospodarczy obszaru Trójmorza – dodał.


Prezydent: głównym celem Polski wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance
 
 
 
...
 
„Perspektywa szczytu Trójmorza daje wielką nadzieję”

Prezydent poinformował też, że w czwartek PZU wspólnie z Goldman Sachs stworzyły fundusz, który będzie funduszem inwestującym w spółki z indeksu Trójmorza.

– Do tego dołącza jeszcze dodatkowy mechanizm inwestycyjny, a więc wszyscy ci, którzy będą chcieli wprost inwestować w największe firmy funkcjonujące na obszarze Trójmorza, będą mogli poprzez ten fundusz tych inwestycji dokonywać – mówił.

Prezydent mówił też, że dla niego największą radością było to, że podczas Światowego Forum Ekonomicznego tak wiele mówiło się o współpracy w ramach Trójmorza. – To pokazuje bardzo dobrą kondycję tej inicjatywy – podkreślił.

– Perspektywa szczytu Trójmorza, który ma się odbyć w czerwcu tego roku w Estonii, daje wielką nadzieję, że ta nasza współpraca w ramach Trójmorza będzie się jeszcze bardziej dynamicznie rozwijała niż dotychczas – zaznaczył.


Prezydent: Jestem wdzięczny naszym sojusznikom za wsparcie
„Kolejny etap rozwijania się współpracy”

Mówiąc o następnym szczycie Trójmorza, wskazał, że prezydent Bułgarii Rumen Radew chciałby, aby odbył się on w jego kraju. Wyraził nadzieję, że będzie to „kolejny etap rozwijania się tej formy współpracy”.

– Cieszy mnie również to, że rozwija się ona na różnych poziomach tzn. nie tylko na tym poziomie prezydenckim, ale rozwija się także na poziomie międzyrządowym, że w związku z tym są to spotkania premierów, że są to spotkania ministrów, ale także, z czego ogromnie się cieszę, spotkania na poziomie regionalnym – dodał Andrzej Duda.

Poinformował również, że podczas Forum Ekonomicznego rozmawiał z przedstawicielami międzynarodowych firm, które wyraziły zainteresowanie polskim rynkiem, i – jak dodał – liczy, że się to przełoży na inwestycje w Polsce, a także na dodatkowe miejsca pracy i dynamiczniejszy rozwój kraju. – Będziemy się starali czynić wszystko, żeby te warunki inwestowania w naszym kraju były jak najlepsze – podkreślił.

Podkreślił, że cieszy się, że w Domu Polskim w Davos się dużo dzieje, czego gratulowało mu wiele osób.


Prezydent: Chcielibyśmy, aby NATO było silne i zjednoczone

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych