zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Duda: Polska jest w absolutnej czołówce pod względem wykorzystania funduszy na cele polityki spójności

12:28, 22.06.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP, Twitter

Jako Polska jesteśmy w absolutnej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich na cele polityki spójności - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, otwierając w Warszawie 7. edycję Kongresu 590. Dodał, że kongres powstał w 2015 r., by pomóc ożywić polską gospodarkę.


Podziel się:   Więcej

Tematem wiodącym 7. edycji Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” będzie współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.

Duda podkreślił, że mamy do czynienia już z 7. edycją Kongresu 590; przypomniał, że Kongres zaistniał jako pewien pomysł gospodarczy dla Polski niedługo po tym, jak pierwszy raz objął urząd prezydenta RP w 2015 roku.

- Staliśmy się jakiś czas temu wszyscy członkami UE, otrzymaliśmy z UE fundusze spójności po to, by móc gonić szybciej, po to by wyrównać rozwój przede wszystkim infrastrukturalny - podkreślił Duda. Dodał, że te środki służyły także stworzeniu przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu.

- Szczycimy się my jako Polska, że na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci, przede wszystkim ostatniego dwudziestolecia jesteśmy w absolutnej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich na cele polityki spójności - podkreślił prezydent.

Morawiecki: Polska gospodarka znów staje się lokomotywą wzrostu w UE
 
 
 
...
 
Prezydent mówił, że celem Kongresu 590 od początku była odpowiedź na pytanie jak ożywić polską gospodarkę, pokazać Polskę jako atrakcyjny kraj do inwestowania i jak uzyskać polityką a ambicjami rozwojowymi ludźmi biznesu. Duda zwrócił uwagę, że liczba 590 w nazwie kongresu odnosi się do pierwszych cyfr kodu produktów wyprodukowanych w Polsce.

Dodał, że kolejną ideą wprowadzoną w życie była współpraca w ramach Trójmorza m.in. na rzecz rozwoju infrastruktury w osi Północ-Południe. Duda mówił, że państwa będące za Żelazną Kurtyną, w tym Polska, marzyły aby pod względem rozwoju i stopy życiowej dogonić Europę Zachodnią.

Premier: Jestem pewien, że przedsiębiorcy poradzą sobie w tej sytuacji, w jakiej kształtuje się gospodarka
Podczas wystąpienia otwierającego siódmą edycję Kongresu 590 prezydent nawiązywał m.in. do zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Wyraził nadzieję, że wkrótce kraj ten zasili Unię Europejską.

Ukraina, jak stwierdził, ma olbrzymi potencjał gospodarczy i surowcowy. - Jest - śmiało można powiedzieć - skarbnicą na przyszłe dziesięciolecia rozwoju - wierzę w to głęboko, że - dla naszej części Europy, ale także i dla całej Unii Europejskiej - dodał.

Według prezydenta dziś dla Polaków kluczowe znaczenie ma pomoc, którą na co dzień dają Ukrainie w bardzo wielu aspektach, także w aspekcie militarnym.

- Wiemy doskonale po co to robimy. Nie chcemy być częścią ruskiego miru, chcemy być częścią wolnego świata, chcemy być częścią europejskiej demokracji, chcemy być częścią europejskiej wspólnoty, chcemy być częścią Europy transatlantyckiej, współdziałającej ze Stanami Zjednoczonymi - mówił Duda.
Jak zaznaczył, dlatego Polska musi być mocna i potrzebuje „mocnej, istniejącej, niepodległej, suwerennej Ukrainy jako części tej Europy”. - Dzisiaj Ukraińcy własną krwią podpisują swój akces do tego właśnie wolnego świata. Nie wolno państwom Zachodu tego głosu Ukrainy, tej woli współistnienia w ramach wspólnoty europejskiej, lekceważyć - powiedział prezydent.

- Chcemy się razem rozwijać w naszej części Europy i chcemy tutaj budować jak najlepsze warunki do życia - dodał.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych