zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Duda: Polska ma ambicję być hubem biznesowym, energetycznym Europy Środkowej

21:38, 17.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Polska jako jedno z największych państw Europy Środkowej ma ambicję stać się hubem propagującym możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Menlo Park na Polsko-Amerykańskim Forum Nowych Technologii.


Podziel się:   Więcej

Spotkanie zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu ma przedstawić potencjał sektora technologicznego oraz umożliwić polskim przedsiębiorstwom nawiązanie kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami venture capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej. W forum udział biorą przedstawiciele takich firm jak Microsoft, Booksy czy DataWalk.

Prezydent otwierając forum podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Polska zaczęła się rozwijać niezwykle dynamicznie - wzrost gospodarczy przekracza 5 proc. PKB, a prognozy w tym względzie są nadal bardzo optymistyczne.

– Oczywiście - przed chwilą rozmawialiśmy z przedstawicielami firm działających w Polsce o tym, że koszty wzrastają. No wzrastają, bo rosną też oczekiwania płacowe i jest czymś naturalnym, że Polacy dążą do takiej średniej (płacy), jaka występuje na Zachodzie - mówił prezydent.Wyraził przekonanie, że wszelkie inwestycje realizowane w Polce, także inwestycje w ludzi, „znakomicie się zwrócą”. – Mamy w Polsce kapitał, którego nigdy nam nie brakowało i liczę na to, że nigdy nie braknie, a mianowicie bardzo zdolnych ludzi, świetnie przygotowanych, doskonałe kadry naukowe, przygotowujące pracowników branży IT nowych technologii, którzy śmiało mogą konkurować na całym świecie - powiedział prezydent.Prezydent Duda na forum biznesowym w Dolinie Krzemowej
„Chcemy być swoistym hubem” w Inicjatywie Trójmorza”

– Jest tak w Europie Centralnej, że są dobre połączenia wschód-zachód, a nie ma tych połączeń w perspektywie północ-południe. I to jest właśnie coś, co chcemy stworzyć. Chcemy połączyć państwa bałtyckie z Bułgarią, Grecją, Chorwacją; to jest nasze wielkie dążenie i myślę, że to jest także szansa dla państwa firm - powiedział prezydent zwracając się do przedstawicieli firm uczestniczących w forum.

– My w Inicjatywie Trójmorza jako jedno z największych państw tej części Europy mamy dużą ambicję - chcemy być swoistym hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne. Zachęcam państwa do takiego spojrzenia na Polskę - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że podczas jego spotkania z przedstawicielami firm działających w Dolinie Krzemowej rozmawiano też o bezpieczeństwie energetycznym naszej części Europy, w tym o dywersyfikacji dostaw gazu. Jak mówił, rozmowa dotyczyła m.in. perspektyw połączenia polskiego gazoportu w Świnoujściu z tym, który Chorwaci budują w tej chwili na wyspie Krk. „I w ten sposób zabezpieczyć energetycznie nie tylko nasze dwa kraje, ale całą naszą część Europy - dodał Andrzej Duda.

Wartość inwestycji amerykańskich w Polsce wyniosła 32,3 mld USD

Jak podaje PAIH, w ciągu ostatnich 15 lat wartość inwestycji amerykańskich w Polsce wyniosła 32,3 mld USD, przynosząc na przestrzeni tych lat 191 tys. miejsc pracy. Firmy z USA realizują w Polsce coraz bardziej zaawansowane technologiczne projekty z takich sektorów jak badania i rozwój (B+R) czy nowoczesne usługi dla biznesu. Rodzimi programiści i informatycy należą do ścisłej światowej czołówki pod względem wiedzy i umiejętności. Swoje procesy biznesowe realizują w naszym kraju takie amerykańskie korporacje jak Facebook, Microsoft, Google, Oracle, IBM, Intel czy Symantec.

Prezydent Duda: Polska może być hubem bezpieczeństwa w regionie