zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Duże rozbieżności między krajami ws. unijnego budżetu

11:09, 21.02.2020;   autor: akune;   źródło: IAR

Utrzymujące się różnice zdań w sprawie budżetu między unijnymi krajami stawiają pod znakiem zapytania porozumienie na trwającym szczycie w Brukseli.


Podziel się:   Więcej

Szef Rady Europejskiej przez całą noc prowadził dwustronne konsultacje z unijnymi przywódcami. Oczekuje się, że na tej podstawie Charles Michel przygotuje nową propozycję budżetu na lata 2021-2027.

W jednym obozie są płatnicy netto, którzy więcej wpłacają do budżetu, niż z niego otrzymują, i którzy domagają się cięć.

W drugiej grupie są beneficjenci unijnych funduszy, między innymi Polska. Te kraje chcą obronić przed cięciami pieniądze na politykę spójności, z której finansowane są mosty, drogi, koleje czy oczyszczalnie ścieków.

W obozie tak zwanej oszczędnej czwórki, która chce znacznych ograniczeń wydatków, są Austria, Holandia, Dania i Szwecja. – Cały czas negocjujemy, a nasze stanowisko dotyczące ograniczenia wydatków jest jasne – powiedziała premier Danii Mette Frederiksen.

– Czy będzie porozumienie? Nie sądzę. Ja jestem gotowa zostać w Brukseli cały weekend, ale nie sądzę, by możliwe było porozumienie – dodała premier duńskiego rządu.


Przedłużają się rozmowy dotyczące unijnego budżetu
Stanowisko tak zwanej czwórki skrytykował premier Czech.

„Jeżeli bogate kraje nadal będą się upierać, możemy od razu jechać do domu” – napisał na Twitterze Andrej Babisz.

Dodał, że te żądania spowodują, iż w unijnej kasie będzie mniej o 75 miliardów euro. „A te kraje jeszcze domagają się trzymania swoich rabatów, na to naszej zgody nie będzie” – napisał premier Czech.


Premier Morawiecki na dwustronnych konsultacjach z szefem Rady Europejskiej

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych