zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk apeluje, by „nie powielać fake newsów”

16:59, 12.04.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Choroba i walka z pandemią nie ma barw politycznych, jest naszą wspólną sprawą; apeluję, żeby nie wykorzystywać pandemii do bieżących politycznych rozgrywek, bo powinniśmy działać ramię w ramię – mówił w poniedziałek pod adresem polityków opozycji szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Na konferencji prasowej Dworczyk apelował „do koleżanek i kolegów polityków i do komentatorów, żeby się opierać wyłącznie na sprawdzonych i wiarygodnych informacjach, nie powielać fake newsów i nieprecyzyjnych, z drugiej albo trzeciej ręki przekazanych informacji, bo to prowadzi do chaosu informacyjnego i wprowadza w błąd Polaków”.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień podkreślił w tym kontekście, że w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) nie są przechowywane żadne szczepionki poza rezerwą na drugie dawki szczepionki dla tych, którzy otrzymali już pierwszą. Rezerwa ta – podał – wynosi około 460 tys. i podkreślił, że można to zweryfikować na dashboardzie prowadzonym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na stronie gov.pl/szczepimysie.

– Natomiast co do zasady, to tam nie są przechowywane żadne szczepionki poza tą rezerwą, która jest żelaznym zapasem na drugie szczepienie. Ten zapas jest niezbędny, bo mimo upływu czasu wciąż zdarza się, że niektórzy producenci mają opóźnienia w dostawach, albo w ogóle są one odwoływane – mówił Dworczyk.

Obecne obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia
– My jako rząd mamy podstawowy obowiązek zabezpieczyć przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów, więc każdy, kto dostaje pierwszą dawkę musi mieć gwarancję drugiej, dlatego mamy ten żelazny zapas – podkreślił i dodał, że wszystkie pozostałe szczepionki są wysyłane do punktów szczepień, co trwa około doby, ponieważ takich punktów jest ponad 6,5 tys.

W związku z tym Dworczyk zaapelował, „żeby nie wprowadzać opinii publicznej w błąd i nie wykorzystywać pandemii i Narodowego Programu Szczepień do bieżących rozgrywek politycznych, bo powinniśmy działać ramię w ramię”. – Choroba i walka z pandemią nie ma barw politycznych, jest naszą wspólną sprawą – podkreślił.

Potwierdził jednocześnie, że 15 kwietnia zostanie uruchomiony pierwszy punkt szczepień drive-thru. – Wtedy też zostaną opublikowane wytyczne MZ i GIS, jak takie punkty powinny funkcjonować i w miarę upływu czasu będą uruchamiane następne – powiedział szef KPRM.

Jeszcze w kwietniu przedszkola wrócą do nauczania zwykłego, a klasy I-III - hybrydowego