zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Celem okrągłego stołu jest wypracowanie kompromisu między stronami

10:32, 19.04.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Belweder jest za mały, aby przeprowadzić okrągły stół ws. sytuacji w oświacie, stąd wybór Stadionu Narodowego; obrady otworzy premier Mateusz Morawiecki, po otwarciu spotkania w dużym gronie, prace będą toczyć się przy „podstolikach” – powiedział w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Premier wraz z wicepremier Beatą Szydło zaprosili w czwartek reprezentacje rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycji na rozmowy na temat oświaty w ramach okrągłego stołu w piątek, który ma się odbyć 26 kwietnia o godz. 12.00 na Stadionie Narodowym.

Dworczyk był pytany w internetowym programie „Tłit” Wirtualnej Polski dlaczego premier zaproponował, aby okrągły stół odbył się na Stadionie Narodowym, chociaż prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że jest gotów udostępnić na te obrady Belweder.

Szef kancelarii premiera wyjaśnił, że przy wyborze miejsca „przede wszystkim zaważyły względy organizacyjne”. – Chodzi o możliwości organizacyjne, (Belweder – red.) jest za mały – stwierdził Dworczyk.

Pytany, czy okrągły stół zostanie ustawiony na płycie stadionu, odparł, że oczywiście „nie”. Wskazywał, że w całym obiekcie jest szereg sal przystosowanych do konferencji i spotkań.


Premier: Okrągły stół w sprawie oświaty w piątek po świętach
„Belweder jest za mały na przeprowadzenie okrągłego stołu”

– Początek okrągłego stołu to jest spotkanie wszystkich uczestników, dzisiaj to jest ok. 60 osób, dlatego że mówimy nie tylko o przedstawicielach związków zawodowych, ale również mówimy o przedstawicielach rodziców (...) przedstawicielach stowarzyszeń i fundacji, o ekspertach – podkreślił Dworczyk.

Wyjaśnił, że po początku obrad okrągłego stołu w dużej grupie uczestników, będzie podział i praca przy „podstolikach”. – Belweder po prostu od strony kubatury nie jest przystosowany do tego rodzaju przedsięwzięć. Jeszcze wczoraj rozmawiałem z (prezydenckim – red.), ministrem (Andrzejem – red.) Derą, zastanawialiśmy się jak to zorganizować, wszyscy uznali, że Stadion Narodowy jest tak funkcjonalnie najlepszym rozwiązaniem – powiedział Dworczyk.

Poinformował, że w czwartek Kancelaria Premiera zaczęła wysyłać zaproszenia na okrągły stół. – Dzisiaj zakończymy wysyłkę, oczywiście będziemy też kontaktować się telefonicznie, zapraszamy z tygodniowym wyprzedzeniem – zadeklarował Dworczyk.

Jak mówił, na ręce szefów klubów parlamentarnym jest skierowane zaproszenie do wydelegowania przedstawicieli do udziału w obradach okrągłego stołu. Ponadto – jak dodał Dworczyk – zaproszenia otrzymają także szef sejmowej komisji edukacji Rafał Grupiński (PO) i szef senackiej komisja nauki, edukacji i sportu Kazimierz Wiatr (PiS). – To będzie środowisko naprawdę bardzo zróżnicowane, które zasiądzie przy okrągłym stole – podkreśli szef KPRM.


Szydło: Nie mieszajmy polityki do oświaty; usiądźmy do stołu i rozmawiajmy
Obrady otworzy premier

– Obrady otworzy premier Mateusz Morawiecki (...), natomiast każdy z „podstolików” później będzie miał swojego moderatora, który będzie odpowiedzialny za prace – poinformował Dworczyk.

Mówił, że celem okrągłego stołu jest wypracowanie kompromisu między różnymi stronami. – Ważne jest, żebyśmy w czasie spotkania wypracowali założenia reformy oświaty – podkreślił Dworczyk.

Uczestnictwo w rozmowach zapowiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. – Na pewno będziemy – zadeklarował w czwartek w TVN24. Dodał jednak, że wątpliwości związkowców budzą „i miejsce, i data”. – Sądziliśmy, że panu premierowi na tyle zależy na tej dyskusji, że zrobi to w możliwie najkrótszym terminie – mówił Broniarz.


Dworczyk do nauczycieli: Apeluję o zawieszenie protestu na czas matur

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
25-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych