zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków

17:54, 21.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Podtrzymujemy deklaracje, że obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie ok. 3 mln Polaków do końca I kwartału – powiedział w czwartek w Sejmie szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że ta liczba może się zwiększyć, jeśli do Polski trafią szczepionki innych firm.


Podziel się:   Więcej

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk mówił w Sejmie na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień.

– Podtrzymujemy deklarację, że obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie ok. 3 mln Polaków do końca pierwszego kwartału, natomiast, jeżeli w międzyczasie, czyli w najbliższych tygodniach, zostaną zarejestrowane nowe szczepionki i one zostaną dostarczone w ramach umowy unijnej do Polski, no to oczywiście przyspieszymy już teraz tempo szczepień i tych osób będzie więcej – powiedział Dworczyk.

Przypomniał, że rząd przyjął w grudniu Narodowy Program Szczepień. Jak mówił, był on szeroko konsultowany.

W jego ocenie ważne jest to, że wiele środowisk z różnych stron „barykady politycznej” popularyzuje ideę szczepień przeciwko COVID-19.


Szef KPRM: Analizujemy możliwości zakupu szczepionek poza UE


Program szczepień. Sesja Q&A z udziałem prezydenta i ministrów Niedzielskiego i Dworczyka
Dworczyk dodał, że odsetek osób chcących się zaszczepić rośnie i sięga ponad 60 proc.
>
– Teraz przygotowujemy się do szczepienia grupy pierwszej, czyli szczepienia populacyjnego seniorów. (...) Jutro rozpoczną się zapisy seniorów powyżej 70. roku życia natomiast w poniedziałek 25 (stycznia – red.) ruszą szczepienia populacyjne – wyjaśnił.


Dworczyk: Pfizer znacząco zmniejszy dostawy do Polski i innych krajów UE

Osoby niepełnosprawne będą szczepione zgodnie z przynależnością do grupy wiekowej


– Niepełnosprawni i ich opiekunowie szczepieni będą zgodnie z przynależnością do grupy wiekowej, chyba że mają schorzenia wskazane w rozporządzeniu epidemicznym jako choroby przewlekłe kwalifikujące do szczepień w pierwszej grupie – zaznaczył w Sejmie w czwartek szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

– Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, to będą szczepieni w swoich grupach wiekowych, chyba że taka osoba posiada chorobę, która kwalifikuje do tego, żeby znaleźć się w pierwszym etapie – powiedział Dworczyk w Sejmie, odpowiadając na pytanie posłanki Iwony Hartwich (KO).

W ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw zastrzyki trzymają seniorzy powyżej 60 lat (grupa 1A). Po nich zaszczepione mają być osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B). Następnie nauczyciele i służby mundurowe (grupa 1C).


Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Szef KPRM podał, ile zgłoszeń wpłynęło
Lista chorób przewlekłych kwalifikujących do szczepień w grupie pierwszej ma znaleźć się w znowelizowanym rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Określa ono kolejność szczepień poszczególnych grup wiekowych i zawodowych. Minister zdrowia w czwartek zapewnił, że będzie ono gotowe najpóźniej w przyszłym tygodniu.

– Mamy enumeratywnie wymieniane choroby przewlekłe, które kwalifikują do etapu pierwszego i w Narodowym Programie Szczepień jest też druga kategoria chorób, które pozwalają na tej podstawie udać się do swojego lekarza prowadzącego i uzyskać skierowanie, które powoduje, że jeżeli - mimo tego że należymy załóżmy do grupy trzeciej albo drugiej – to możemy pójść w grupie pierwszej po zaszczepieniu seniorów, to jest warunek i zgłosić się na szczepienie – powiedział.

Wyliczył też, że w grupie zero, której szczepienie rozpoczęło się 27 grudnia jest blisko 1,3 mln osób. Do tej pory zarejestrowało się z tej grupy około 1 mln 50 tys. osób, a zaszczepiono ponad 560 tys. osób.


Ruszyły zapisy seniorów po 80. roku życia na szczepienia przeciw COVID-19
– Cały etap zero nie został zaszczepiony. Byłby zaszczepiony do końca przyszłego tygodnia, gdyby nie to, że grupa Pfizer postanowiła ograniczyć i opóźnić zamówienia. Przez to musieliśmy spowolnić szczepienie grupy zero – przypomniał.

Zadeklarował, że jeżeli dostępność szczepionek pozwoli na to, to w lutym osoby z grupy zero powinny być zaszczepione.

Do Polski w poniedziałek zamiast planowanej dostawy 360 tys. dawek od Pfizera trafiło 176 tysięcy. To efekt planu zwiększenia mocy produkcyjnych przez koncerny Pfizer i BioNTech, wskutek którego tymczasowo zmniejszono dostawy. Powrót do harmonogramu ma nastąpić 25 stycznia, a dostawy od połowy lutego mają zostać zwiększone.


Różnice między zgłoszeniem a rejestracją na szczepienia. Szef KPRM wyjaśnia