zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Exposé premiera będzie prezentacją wizji, a nie tylko wymianą działań

08:48, 18.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Exposé premiera Mateusza Morawieckiego, które zostanie wygłoszone we wtorek w Sejmie będzie prezentacją wizji, a nie tylko wymianą konkretnych działań – powiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Według harmonogramu obrad Sejmu expose premiera Mateusza Morawieckiego zaplanowano na wtorek na godz. 10.10.

Dworczyk w „Sygnałach dnia” w radiowej Jedynce podkreślił, że premier zaprezentuje założenia programu i plany działań rządu na najbliższe cztery lata, ale także „wizję” na dłuższą perspektywę.

– Będzie to w moim przekonaniu i według mojej wiedzy pełna prezentacja wizji, nie tylko wymiana konkretnych działań – podkreślił szef kancelarii premiera.

Dworczyk poinformował, że w exposé szef rządu będzie mówił m.in. o gospodarce w kontekście spowolnienia w gospodarkach światowych, o zmianach klimatycznych i problemach demograficznych.


We wtorek exposé premiera Mateusza MorawieckiegoPremier: Naszym celem jest uczynienie z Polski kraju najlepszego do życia w Europie
„Zjednoczona Prawica jest zdeterminowana, by wszystkie obietnice zrealizować”

Dworczyk pytany, czy jest zagrożenie dla realizacji przedwyborczych zapowiedzi programowych PiS minister przekonywał, że Zjednoczona Prawica jest zdeterminowana, by wszystkie obietnice przedwyborcze i zapowiedzi programowe zrealizować.

– Oczywiście, gdyby nastąpiły jakieś zmiany np. gdyby 30-krotność nie została uchwalona, wtedy mogą na horyzoncie mogą pojawić się nowe wyzwania, wtedy może okazać się, że będzie problem ze zrównoważeniem budżetu, a to jest kwota ok. 5 mld zł, ale nie byłbym taki pesymistyczny – mówił Dworczyk.Prezydent powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego
Kwestia limitu 30-krotności składki na ZUS

Projekt ustawy, który w założeniu ma znieść limit 30-krotności składki na ZUS został w ubiegłym tygodniu złożony w Sejmie jako projekt poselski PiS. Brak poparcia dla tego projektu zadeklarowali nie tylko przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, ale także koalicjant PiS ze Zjednoczonej Prawicy – Porozumienie Jarosława Gowina. Ugrupowanie Gowina przyjęło również uchwałę, która zobowiązuje posłów i senatorów wchodzących w jego skład do głosowania przeciwko projektowi.

Dworczyk ocenił, że jest to propozycja programowa, która wpisuje się w postulaty również innych partii zasiadających w parlamencie. Według szefa kancelarii premiera będzie to sprawdzian dla lewicy, która – jego zdaniem – podnosiła podobne postulaty.„Jeśli projekt o 30-krotności składki ZUS nie przejdzie, możliwa modyfikacja budżetu”
Nowy rząd

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego. We wtorek, po wygłoszeniu przez szefa rządu expose odbędzie się debata, a następnie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. W nowym rządzie Morawieckiego będzie 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.


Prezydent do ministrów: Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte