zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Informacje, że Jourova nie spotka się m.in. z KRS niepokojące

21:55, 27.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Informacje, że mimo prośby przedstawicieli KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o rozmowę z Vierą Jourovą do takiego spotkania nie dojdzie, są niepokojące – stwierdził szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, „chcąc poznać jakąś sprawę, warto poznać wszystkie strony sporu”.


Podziel się:   Więcej

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova we wtorek odwiedzi Warszawę. Rozmowy mają dotyczyć kwestii praworządności i reformy sądownictwa w Polsce.

Dworczyk powiedział w poniedziałek w Polsat News, że strona rządowa liczy na merytoryczną dyskusję z komisarz. Jak zaznaczył, pojawiają się w tej sprawie jednak "pewne niepokojące informacje".

– Wiem to z informacji medialnych – ale wydaje się, że to są sprawdzone informacje – że przedstawiciele KRS zwrócili się z prośbą o rozmowę (z Jourovą – red., tudzież przedstawiciele Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, i do takiego spotkania rzekomo ma nie dojść – powiedział.

– Gdyby rzeczywiście nie doszło do takiego spotkania, to nie byłoby dobre, dlatego że chcąc poznać jakąś sprawę, warto poznać wszystkie strony sporu – dodał Dworczyk.

Według szefa KPRM, jeśli wiceszefowa KE nie spotka się ze wszystkim stronami, nie będzie mieć pełnej wiedzy na temat kwestii praworządności w Polsce. – W związku z tym trudno, żeby wtedy oczekiwać, iż będzie mogła sobie wyrobić zdanie oparte na faktach – zaznaczył.

W ocenie Dworczyka obecnie Komisja Europejska nie ma wiedzy na temat praworządności w Polsce, a „jeżeli ta wiedza jest, to jest ona fragmentaryczna” i „w części zniekształcona”. – Niestety – mówię to z przykrością – zabiegają o przedstawianie wydarzeń w Polsce w takim nieprawdziwym świetle niektórzy przedstawiciele opozycji – dodał Dworczyk.

Zgodnie z podanymi dotąd informacjami, we wtorek rano wiceszefowa KE spotka się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a następnie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Jeszcze przed południem zaplanowane jest jej spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

Jourova spotka się też z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i prezesami tego sądu. Wiceszefowa KE odbędzie także spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości z przedstawicielami tego resortu. Ponadto z wiceszefową KE będzie także rozmawiać wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Według informacji podanej w poniedziałek przez rzecznika KE Christiana Wiganda zaplanowane jest także spotkanie z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską. Jak powiedziano PAP w Krajowej Radzie Sądownictwa, Jourova ze względu na jej napięty grafik, nie spotka się z przedstawicielami Rady.


Wiceszefowa KE będzie rozmawiała z najwyższymi przedstawicielami polskich władz