zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: jestem oburzony kwestionowaniem wyboru I prezes SN

20:40, 25.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Dobrze, że Sąd Najwyższy będzie miał I prezesa wybranego w sposób zgodny z konstytucją, z przepisami, które się znajdują w ustawach; jestem oburzony absolutnie próbą kwestionowania tego wyboru – powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na I prezesa SN. Wyboru dokonał spośród pięciorga kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN; byli to: Włodzimierz Wróbel, który uzyskał 50 głosów, Małgorzata Manowska – 25 głosów, Tomasz Demendecki – 14 głosów, Leszek Bosek – 4 głosy, Joanna Misztal-Konecka – 2 głosy.

Dworczyk pytany w Polsat News o powołanie Manowskiej podkreślił: – Uważam, że dobrze iż Sąd Najwyższy będzie miał I prezesa wybranego w sposób zgodny z konstytucją, z przepisami, które się znajdują w ustawach i jestem oburzony absolutnie próbą kwestionowania tego wyboru przez niektórych nieodpowiedzialnych polityków Platformy Obywatelskiej.

– W moim przekonaniu to jest wyraz takiego braku poszanowania nie tylko dla prawa, ale również dla instytucji państwa, bo podważanie zaufania społecznego do tak ważnych instytucji jak w tym wypadku Sąd Najwyższy, po prostu jest nieodpowiedzialne. Politycy w imię jakichś swoich partykularnych interesików nie powinni takich działań prowadzić. Tym bardziej jest to oburzające, że bierze w tym udział m.in. lider Platformy Obywatelskiej pan przewodniczący Borys Budka – stwierdził szef KPRM.

Terlecki: wybór I prezes SN „to ważny etap stabilizowania wymiaru sprawiedliwości”
W programie przytoczono opinie polityków PO, że nominacja I Prezes SN oznacza upolitycznienie, bo sędzia Manowska była wiceministrem sprawiedliwości w 2007 roku, kiedy resortem sprawiedliwości zarządzał Zbigniew Ziobro i że teraz na czele SN stanął „człowiek Zbigniewa Ziobry”.

Dworczyk podkreślił, że nie może poważnie przyjmować tego typu wypowiedzi. – Zgodnie z nimi każdy przedstawiciel zaproponowany do takiego czy innego ciała, tudzież instytucji państwowej, przez Platformę Obywatelską jest niezależnym ekspertem, natomiast każdy, kto jest wybrany przez obecną większość parlamentarną, przypomnijmy: wybraną w demokratycznych wyborach większość stanowi Prawo i Sprawiedliwość, więc każdy urzędnik wybrany przez obecną większość parlamentarną jest nominatem PiS i politycy PO przyjęli sobie ten, bardzo niedobry z punktu widzenia państwa, sposób podważania zaufania do takich urzędników, czy do takich instytucji, na które wpływ ma obecna większość parlamentarna – powiedział minister.

Prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na stanowisko I prezesa SN

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych