zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Jestem przeciwnikiem wszelkiego łamania prawa, także przez policjantów

21:16, 23.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Jestem przeciwnikiem wszelkiego łamania prawa, także przez policjantów - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że jeśli postępowanie wyjaśniające wskaże, że funkcjonariusz przekroczył uprawnienia, nie powinno być żadnej taryfy ulgowej, a konsekwencje muszą być wyciągnięte.


Podziel się:   Więcej

Pod komendą policji na ul. Wilczej odbyła się demonstracja solidarnościowa z zatrzymanymi, którzy trafili tam po proteście pod siedzibą MEN. Wśród nich była fotoreporterka „Gazety Wyborczej” Agata Grzybowska. Po godz. 19 opuściła ona komendę. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że postawiono jej zarzut. Miała podczas protestu pod MEN naruszyć nietykalność policjanta, kopiąc go.

O zajście pod MEN pytany był w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk. Jak podkreślił nie zna szczegółów zatrzymania fotoreporterki, ale – zaznaczył – „jeżeli ktoś jest zatrzymany przez funkcjonariuszy, to sprawa wymaga wyjaśnienia”. – Ja nie wiem czy ta pani była w pracy i wykonywała zdjęcia, czy brała udział w nielegalnym zgromadzeniu – dodał minister.

Fotoreporterka „GW” zatrzymana i wkrótce potem zwolniona. Przed komendą trwa manifestacja
Dworczyk zaznaczył, że policja powinna dbać o prawo, przestrzegać go i egzekwować przestrzeganie prawa od wszystkich, niezależnie od tego, jakie kto ma poglądy polityczne, czy jaki wykonuje zawód.

– Wszystkich obowiązuje to samo prawo, jeżeli ktoś go nie przestrzega musi liczyć się z konsekwencjami. W tej chwili jest ograniczenie zbierania się grup powyżej pięciu osób. Jeżeli ktoś łamie te przepisy, musi liczyć się z konsekwencjami, niezależnie jakie ma poglądy polityczne, jakie wartości są mu bliskie, czy jest na demonstracji, marszu czy innym zgromadzeniu – zwracał uwagę szef KPRM.

„Konsekwencje muszą być wyciągnięte”

Dworczyk, odnosząc się do działań policji w czasie ostatnich protestów i marszów zaznaczył, że jest przeciwnikiem wszelkiego łamania prawa, co – podkreślił – dotyczy także policjantów. Według ministra wyjaśnione muszą być m.in. działania policji na Dworcu Warszawa Stadion podczas Marszu Niepodległości.

– Z tych zdjęć, czy filmów, które były dostępne, funkcjonariusze, którzy tam działali przekroczyli swoje uprawnienia, dlatego trwa postępowanie wyjaśniające – mówił Dworczyk. Jak dodał, politycy nie są od tego by wyrokować czy dany funkcjonariusz przekroczył prawo czy nie. – Tutaj nie powinno być żadnej taryfy ulgowej (...) Konsekwencje muszą być wyciągnięte – oświadczył.

Blokada MEN. Wezwana karetka: manifestantka przykleiła dłoń do bramy

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
20-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych