zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Jesteśmy przygotowani na ewentualne pojawienie się koronawirusa

10:55, 03.02.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Kolejne służby włączają się w proces zabezpieczania i przygotowania kraju na ewentualne pojawienie się koronawirusa; nie można sprawy lekceważyć, ale też nie można wpadać w panikę – powiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. My jesteśmy przygotowani – zapewnił.


Podziel się:   Więcej

W niedzielę wieczorem na lotnisku we Wrocławiu wylądowały dwa wojskowe samoloty z 30 Polakami, którzy wrócili z chińskiego Wuhan, gdzie panuje epidemia koronawirusa.

Pasażerowie zostali przewiezieni do wrocławskiego szpitala na badania i obserwację.

Dworczyk, był pytany w poniedziałek w Radiu Zet, jak się czują polscy obywatele, którzy wrócili z Wuhan.

– Wszyscy są w dobrym stanie – opieram się oczywiście na informacjach od ministra zdrowia – trafili do wrocławskiego szpitala wojskowego. W tej chwili czekają na wyniki testów na obecność koronawirusa – powiedział szef KPRM.

Jak dodał, na wyniki testów trzeba czekać od 24 do 48 godzin, czyli w środę powinny być znane. Jak dodał, decyzję o tym, czy okres kwarantanny zostanie bezpośrednio po tym czasie zakończony, czy będzie jeszcze jakiś czas trwał, będą podejmowali lekarze na miejscu w szpitalu.Premier: Podjęliśmy wszelkie działania na wypadek pojawienia się koronawirusa
„Wszystkie wracające do Polski osoby są monitorowane”

Dworczyk pytany, czy Polska jest przygotowana na ewentualny negatywny rozwój wypadków, odparł: „Jesteśmy na to przygotowani od kilkunastu dni; kolejne służby włączają się do procesu zabezpieczania i przygotowania kraju na ewentualne pojawienie się koronawirusa”.

Zaznaczył, że – jak mówił minister zdrowia – sadząc po tym, jak wirus się rozprzestrzenia, jest bardzo prawdopodobne, że w pewnym momencie dotrze do Polski.

– Nie można tej sprawy lekceważyć. Bardzo poważnie podchodzimy do tego. Ale też nie można wpadać w panikę dlatego, że dotychczasowe dane i badania nad tym wirusem i sposobami jego leczenia są bardzo zaawansowane. Dzisiaj pracuje nad tym cały świat – powiedział Dworczyk.


Jak dodał, „trzeba zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, przygotować się do ewentualnej hospitalizacji osób chorych, ale absolutnie nie można wpadać w panikę”.

– My jesteśmy przygotowani. Wszystkie osoby, który potencjalnie były narażone na kontakt z chorymi, wracają do Polski, są monitorowane (...) Osoby, które wykazują jakiekolwiek podejrzenia, że mogłyby być zarażone, takich osób jest kilkanaście, przybywają na obserwacji w różnych szpitalach zakaźnych na terenie Polski – powiedział szef KPRM.


Prezydent spotka się z ministrem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych