zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: List Falenty do premiera przekazany odpowiednim służbom

12:47, 14.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że list skazanego za aferę podsłuchową Marka Falenty do premiera dotarł do KPRM i został przekazany odpowiednim służbom. Jak ocenił, Falenta to człowiek zdesperowany, który podejmuje desperackie działania, mające na celu uniknięcie kary.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk pytany w porannym wywiadzie dla Polsat News, czy Falenta napisał list do premiera Morawieckiego powiedział, że to prawda. – Taki list wpłynął do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest to podobny list do tych rozsyłanych ostatnio do różnych polityków, urzędników, o których to listach piszą ostatnio media – powiedział minister.

– Znajdują się w nim różne insynuacje - trudno inaczej ocenić te wszystkie listy – dodał.

– to są de facto listy bardzo podobnej treści, które trzeba interpretować, jako działania człowieka zdesperowanego, człowieka skazanego prawomocnym wyrokiem, który w tej chwili podejmuje jakieś desperackie działania, trudno zrozumiałe; w jego przekonaniu - jak mniemam - mające na celu pozwolić mu na uniknięcie kary – mówił minister.

– Ten list (Falenty) został przekazany – zgodnie z drogą służbową stosownym służbom. W związku z tym, to one (służby) będą analizowały i oceniały, jak potraktować zawarte tam informacje i (...) groźby czy insynuacje – powiedział Dworczyk. Nie sprecyzował do jakich służb przekazano list - czy do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy do innych służb, np. prokuratury.

Według niego, gdyby były jakieś dodatkowe nagrania czy okoliczności, to Falenta podczas procesu, w którym dostał skazany – starając się uniknąć kary - przedstawiłby te wszystkie materiały podczas śledztwa. – Wtedy tego nie zrobił. Dzisiaj w sposób dosyć rozpaczliwy próbuje podejmować różnego rodzaju działania, które powodują zamieszanie – ocenił.


Rzecznik rządu: Listy Falenty są przejawem skrajnej desperacji skazanego
„Premier przyzwyczajony jest do ciągłych ataków”

Dworczyk pytany czy premier w tej sprawie „śpi spokojnie”, odparł, że premier Mateusz Morawiecki „przyzwyczajony jest do ciągłych ataków, bo jako jeden z liderów jest ciągle atakowany przez opozycję i różne osoby nieprzychylne rządowi PiS”.

– Dla mnie przykre jest to, że opozycja, aby zaatakować czy to rząd, czy właśnie premiera Morawieckiego, jest gotowa posunąć się do każdej insynuacji, każdego kłamstwa, każdej manipulacji – powiedział.

Podkreślił, że jeszcze niedawno „Marek Falenta, który przez polityków Platformy Obywatelskiej był nazywany najgorszą postacią spod ciemnej gwiazdy, dzisiaj wykorzystywany jest i przedstawiany jako niemal bohater i osoba wiarygodna”.

Przypomniał, że to w czasie rządów PiS Falenta został skazany prawomocnym wyrokiem a następnie w ramach ekstradycji sprowadzony do Polski.


Dera: wniosek Falenty o ułaskawienie kuriozalny, prezydent nie skorzystał z prawa łaski
Nagrania na zlecenie Falenty

Falenta, biznesmen skazany w aferze podsłuchowej, został zatrzymany w Hiszpanii. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek policji wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania, po tym gdy nie stawił się 1 lutego w zakładzie karnym, by odbyć karę więzienia. Falenta został wydany Polsce przez hiszpańskie władze i przetransportowany do Warszawy.

Falenta został skazany w 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia w związku z tzw. aferą podsłuchową. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2017 r. Sprawa dotyczyła nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. na zlecenie Falenty w warszawskich restauracjach osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW – Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ – Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju – Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika.

Ujawnione w tygodniku „Wprost” nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska.


Prezydent przekazał wniosek o łaskę dla Falenty do prokuratury

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
17-11-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych