zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Mam nadzieję, że współpraca z Porozumieniem będzie kontynuowana

11:41, 03.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Mam nadzieję, że w obozie Zjednoczonej Prawicy będziemy dalej współpracować, że ta współpraca będzie kontynuowana – powiedział w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pytany czy nie obawia się odejścia z rządu wicepremiera Jarosława Gowina.


Podziel się:   Więcej

Miałoby się to stać – według doniesień medialnych – w związku ze sprzeciwem Gowina i jego ugrupowania Porozumienia wobec projektu PiS ws. głosowania korespondencyjnego podczas wyborów prezydenckich.

– Mam nadzieję, że w obozie Zjednoczonej Prawicy będziemy dalej współpracować. Do tej pory udało się przeprowadzić wiele korzystnych z punktu widzenia wszystkich Polaków reform i mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana – odpowiedział minister dziennikarzom w Sejmie.

Dworczyk ocenił ponadto, że umożliwienie głosowania korespondencyjnego w obecnej sytuacji wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Dodał przy tym, że w obecnie obowiązującym porządku prawnym przesunięcie wyborów jest możliwe tylko, gdy wprowadzony jest jeden z trzech stanów nadzwyczajnych – klęski żywiołowej, wojenny lub wyjątkowy.

– Do tej pory przesłanek do wprowadzenia któregokolwiek z tych stanów nie było – zaznaczył szef KPRM. Zwrócił jednocześnie uwagę, że wprowadzenie każdego z tych stanów nadzwyczajnych wiązałoby się z poważnym ograniczeniem praw obywatelskich.

– Dopóki państwo może działać w oparciu o obowiązujące akty prawne, to powinno państwo i administracja w ten sposób właśnie funkcjonować – podkreślił.

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego przysługiwałby wszystkim wyborcom. Sejm ma się zająć tym projektem w piątek.

Tegoroczne wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja.


„Nie rozpatrywałbym tego w kontekście rozpadu koalicji“. Rzecznik rządu o Gowinie

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych