zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: możliwe „wyłączenie z jawności niektórych lotów”

15:28, 12.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Członkowie rodzin najważniejszych osób w państwie nie będą mogli przebywać na pokładzie rządowych samolotów, jeśli nie będą wchodzić w skład oficjalnej delegacji - powiedział w poniedziałek szef KRPM. Zaznaczył, że w przypadku prezydenta i pierwszej damy będą inne regulacje.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek w kancelarii premiera odbyło się spotkanie m.in. przedstawicieli klubów parlamentarnych w sprawie projektu ustawy, który ma uregulować loty służbowe najważniejszych osób w państwie.

– Wierzymy, że nie mamy szansę wspólnie jeszcze w tej kadencji wypracować dobre przepisy - powiedział szef KRPM na briefingu po spotkaniu.

– Pojawił się szereg merytoryczno-technicznych ważnych spraw i wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć, jak i również rozmawialiśmy o sprawach, które trzeba rozstrzygnąć politycznie na przykład o tym, kto może się znajdować na pokładzie statku powietrznego, którym podróżuje jedna z czterech najważniejszych osób w państwie – mówił szef KPRM.

– Pojawiły się też różne opinie na temat tego, w jaki sposób te przepisy powinny zostać sformułowane – czy na zasadzie doprecyzowania aktów prawnych już istniejących, czy też – i my stoimy na tym stanowisku jako KPRM – na gruncie nowej ustawy – dodał.

Rzecznik rządu: chcemy, by projekt ws. lotów VIP-ów był przyjęty na sierpniowym posiedzeniu
 
 
 
...
 
„Członkowie rodzin, jeśli nie będą w delegacji, nie będą mogli latać rządowymi samolotami”

– Jedno jest pewne, na pewno członkowie rodzin tych najważniejszych osób w państwie – z wyłączeniem pana prezydenta i pierwszej damy, bo tutaj będą inne regulacje - jeżeli nie wchodzą w oficjalny skład delegacji, nie będą mogły przebywać na pokładzie. Podobnie jak rodziny parlamentarzystów, który ewentualnie by się znaleźli na pokładzie takiego statku powietrznego - powiedział szef KPRM.

– Jest instrukcja HEAD, która jest niedookreślona w tej sprawie i uznaniowa. Jest szereg definicji, które trzeba wypełnić treścią, bo co z tego, że występuję w przepisach takie pojęcia jak delegacja oficjalna albo misja oficjalna, skoro nie ma dookreślonych szczegółów i każdy może pod tym pojęciem interpretować i rozumieć coś innego - ocenił Dworczyk.

Wyłączenia z jawności niektórych lotów

Dworczyk poinformował, że przedstawiciele klubów parlamentarnych podczas spotkania podnosili kwestię dot. bezpieczeństwa państwa. – Jest to kwestia tego, czy wszystkie loty na pewno powinny być jawne, czy też nie powinno być możliwości wyłączenia z jawności niektórych lotów, ze wglądu na bezpieczeństwo państwa. Tutaj wszystkie kluby (PiS i kluby opozycyjne – red.) mówiły jednym głosem – stwierdził Dworczyk.

Rozmowy w KPRM o zasadach lotów najważniejszych osób w państwie
„Jesteśmy zdeterminowani, by przepisy ws. lotów VIP–ów przyjąć w tej kadencji Sejmu”

Szef kancelarii premiera poinformował, że KPRM podjęła decyzję, że do piątku przygotuje pierwszą wersję projektu ustawy, która następnie będzie poddana konsultacjom, w tym z klubami parlamentarnymi. Ponadto – jak dodał – w następnym tygodniu projekt będzie wprowadzony na oficjalną ścieżkę legislacyjną.

– Mam nadzieję, że w tej kolejnej turze konsultacji PO weźmie udział, bo to jest sprawa ponadpartyjna. Dzisiaj rząd jest wybrany przez większość parlamentarną PiS, za kilka kadencji może będzie to inna większość parlamentarna, a przepisy powinny obowiązywać i organizować tę przestrzeń życia publicznego tak samo – stwierdził.

– Wierzymy, że mamy szansę wspólnie jeszcze w tej kadencji wypracować dobre przepisy – dodał Dworczyk.

Szef kancelarii premiera dopytywany, czy projekt będzie przyjęty w sierpniu odpowiedział, że na pewno do końca sierpnia projekt zostanie przygotowany. – Jesteśmy zdeterminowani, żeby te przepisy zostały w tej kadencji uchwalone – podkreślił.

CIS opublikował wykaz podróży z udziałem Karczewskiego od 2018 r.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych