zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: nie istnieje żadna odprawa dla Morawieckiego za pracę w banku

11:38, 16.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Nie ma żadnych warunkowych umów, podobnie jak nie istnieje żadna odprawa dla premiera Mateusza Morawieckiego za pracę w banku BZ WBK; w umowie, na podstawie której pełnił funkcję prezesa banku, nie było przewidzianej odprawy – mówił w czwartek w Sejmie szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Sławomir Nitras (PO–KO) pytał w Sejmie o „ujawnione w mediach informacje dotyczące odprawy przyznanej prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu z banku BZ WBK (obecnie Santander)”. Nitras zauważył, że w książce b. współpracownika Morawieckiego znalazło się stwierdzenie, że premier „ma do uzyskania ze strony banku bonus za pracę w tym banku w kwocie kilku milionów złotych” i te pieniądze „czekają na odpowiedni moment” tj. prawdopodobnie chwilę, kiedy Morawiecki opuści publiczne stanowisko, co zwolni go z obowiązku publikowania oświadczeń majątkowych.

– Musimy dzisiaj wiedzieć, kto płaci polskiemu premierowi, czy płaci mu państwo, czy płaci mu kwoty znacznie poważniejsze był jego pracodawca, który jest od jego decyzji dzisiejszych zależny – zaznaczył Nitras.

Dworczyk odpowiadając posłowi podkreślił, że zawartość książki, na którą się powołuje poseł „w dużej części składa się z manipulacji, półprawd, a czasami całkowicie rozmija się z prawdą”. Podkreślił, że już 10 maja Centrum Informacyjne Rządu wydało stosowne oświadczenie w tej sprawie.

– Chciałbym jednoznacznie powiedzieć: nie ma żadnych warunkowych umów, one nie istnieją, podobnie jak odprawa żadna nie istnieje. Mało tego, powiem, że w umowie na podstawie której pełnił funkcję prezesa BZ WBK Mateusz Morawiecki nie było przewidzianej sytuacji, w której on rezygnując z funkcji prezesa ma otrzymać jakąś odprawę, po prostu nie było to w ogóle przewidziane – podkreślił Dworczyk.

Dodał, że pytania, które stawiają politycy PO–KO deprecjonują stanowisko prezesa Rady Ministrów, niezależnie kto dziś zasiada w fotelu premiera.

Sejm powoła komisję śledczą ws. Getin Noble Bank oraz Idea Bank?

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych