zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Nie ma decyzji, by na rozmowy z medycznymi związkami przyszedł premier

08:30, 16.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Nie ma decyzji, by na rozmowy z medycznymi związkami przyszedł premier; minister zdrowia Adam Niedzielski ma wszelkie uprawnienia do tych rozmów - powiedział w czwartek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

W czwartek w południe w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie ma się odbyć posiedzenie zespołu trójstronnego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Posiedzenie ma być poświęcone m.in. nakładom na zdrowie oraz wynagrodzeniom w służbie zdrowia.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia chce rozmów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

– Na tę chwilę nie ma takiej decyzji. Pan minister Niedzielski ma wszystkie prerogatywy, żeby rozmawiać z przedstawicielami zawodów medycznych, żeby podejmować decyzje - powiedział Dworczyk w radiowej Jedynce, pytany, czy będzie na nich premier Mateusz Morawiecki.

– Pan minister oraz jego współpracownicy są otwarci na rozmowy, ale na merytoryczne rozmowy - zapewnił.

Przypomniał, że w bardzo znaczący sposób rosną nakłady na służbę zdrowia - w 2023 r. wyniosą 6 proc. PKB, a w 2027 - 7 proc. PKB i przeznaczane są nie tylko na sprzęt czy organizację służby zdrowia, ale też na podwyżki płac.


Müller: Do czasu doprecyzowania postulatów protestujących rozmowy nie wejdą na wyższy etap
Dopytywany o podwyżki dla ratowników medycznych odparł, że jest zrozumienie i deklaracje konkretnych rozwiązań tej sytuacji, ale sposoby rozwiązań przedstawi Ministerstwo Zdrowia.

Zaznaczył, że wzrosty są zaplanowane na kolejne lata, a sytuacja w służbie zdrowia, to efekt wieloletnich problemów z kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat.

Związkowcy we wtorek nie przyszli na spotkanie z ministrem Niedzielskim, a w środę na spotkanie w Pałacu Prezydenckim - odpowiedzialną za dialog społeczny w Kancelarii Prezydenta RP minister Bognę Janke komitet zapraszał na swoje środowe spotkanie w siedzibie Forum Związków Zawodowych.

11 września po sobotniej, ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie powstało Białe Miasteczko 2.0.


W południe w Pałacu Prezydenckim spotkanie z protestującymi medykami

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych