zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Nie ma zgody, by uznać wyniki wyborów na Białorusi

09:55, 24.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Nie ma zgody, by uznać wyniki wyborów na Białorusi, bo zostały przeprowadzone niedemokratycznie i wywołały represje wobec opozycji – poinformował w czwartek szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Dodał, że Białorusini przebudzili się, a atrofia systemu gwałtowanie przyspieszyła.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk przypomniał w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że nie tylko Polska nie uznała wyboru Łukaszenki na prezydenta Białorusi, bo również Niemcy czy Litwa takie stanowisko również przyjęły.

Stwierdził, że nie może być zgody na to, by uznawać wybory, które „zostały przeprowadzone w sposób całkowicie niedemokratyczny”.

– Nie może być zgody na represję osób, które protestują oczekując suwerenności i wolności na Białorusi. Nie może być zgody na takie wydarzenia, które już zaskutkowały śmiercią kilku osób spośród tych demonstrujących oraz zranieniem, pobiciami dziesiątek innych ludzi – wyjaśnił.

Dodał, że sytuacja Białorusi zmieniała się „w sposób diametralny”, bo do tej pory – pomimo tego, że poprzednie wybory nie były demokratycznie przeprowadzana – to nie odbywały się tak masowe protestów. – Pękła pewna bariera strachu, która krępowała wcześniej Białorusinów – zaznaczył Dworczyk i dodał, że teraz Białorusini przeżywają „przebudzenie narodowe”.

– Atrofia systemu gwałtowanie przyspieszyła. Pytanie jest, jak długo potrwa? Ale to, że jest to początek końca tego systemu na Białorusi w tym są zgodni wszyscy komentatorzy i eksperci – podsumował.

Premier: Wybory, które nie są demokratyczne nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju
Sfałszowane wybory prezydenckie

Na Białorusi od 9 września trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Oficjalnie z wynikiem 80,1 proc. wygrał je Łukaszenka.

Polska – podobnie jak wszystkie kraje UE – nie uznaje wyborów na Białorusi za wolne i demokratyczne. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przedstawiciele państw członkowskich wielokrotnie nawoływali do powtórzenia wyborów prezydenckich, a w związku z fałszerstwami wyborczymi i brutalnym tłumieniem protestów obywatelskich „27” podjęła decyzję o nałożeniu sankcji na osoby odpowiedzialne za nadużycia.

Przedstawiciele różnych państw członkowskich UE podkreślali w środę, że Łukaszenka stracił legitymację do rządzenia. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział tego dnia, że Litwa nie uznaje Alaksandra Łukaszenki za prawowitego przywódcę Białorusi, a ceremonia inauguracji w Mińsku nie zmienia tej sytuacji. Również rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył, że Niemcy nie uznają Alaksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi mimo jego środowej inauguracji.

Cichanouska apeluje w PE o międzynarodową koalicję, by negocjować z Łukaszenką

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych