zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk o „Czajce”: Największa awaria w ostatnich latach nie tylko w kraju, ale w regionie

09:48, 16.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Mieliśmy do czynienia z największą awarią i zagrożeniem dla środowiska w ostatnich latach nie tylko w kraju, ale w regionie – powiedział o awarii w „Czajce” szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślając, że nie warto bagatelizować tej sytuacji, zaznaczył, że sytuacja w Wiśle się poprawia.


Podziel się:   Więcej

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło pod koniec sierpnia. W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy jest przepompowywana do oczyszczalni „Czajka”.

W sobotę szef KPRM poinformował, że instalacja uzyskała 100-proc. wydajność i wszystkie odprowadzane ścieki trafiają już do oczyszczalni.

Pytany w poniedziałek w TVP Info, co wiemy o czystości Wisły w tym momencie, Dworczyk podkreślił, że jej stan jest na bieżąco monitorowany. – Sytuacja poprawia się po tym, jak został zablokowany zrzut nieczystości do wody – dodał.

– Bez wątpienia mieliśmy do czynienia z największą awarią i zagrożeniem dla środowiska w ostatnich latach nie tylko u nas w kraju, ale i w regionie, i stąd pytania szwedzkiego rządu, jak wygląda sytuacja (...), stąd też pytania krajów bałtyckich – mówił. – Nie warto tego bagatelizować, wszyscy powinni byśmy zainteresowani tym, żeby Wisła była czysta – dodał.

Dworczyk: Rozpoczęło się tłoczenie ścieków do oczyszczalni „Czajka”
 
 
 
...
 
Na pytanie o współpracę z samorządem przy budowie mostu pontonowego, Dworczyk odparł, że gdy została ona nawiązana, on sam starał się „nie wchodzić w polityczne spory”. Jego zdaniem jednak warszawski ratusz początkowo przekazał nieprecyzyjne informacje dotyczące sposobu zrzutu ścieków. – One miały być tak wstępnie sortowane, miała być taka krata jeszcze przez MPWiK wstawiona, która powoduje, że nie będą wypadały pieluchy, jakieś szmaty, które w kanalizacji się znajdują. Okazało się, że jednak te wszystkie grube, duże nieczystości też tam wpadają, więc okazało się, że pierwotnie zamontowane pompy nie dają sobie rady – mówił.

Dworczyk podkreślił też, że o tym, iż awaryjny rurociąg ma być poprowadzony Mostem Curie–Skłodowskiej, wie głównie z doniesień medialnych. – My się cieszymy, każde rozwiązanie, które będzie rozwiązywało problem, jest dobre. Z naszego punktu widzenia najważniejsza jest czystość rzeki, bezpieczeństwo mieszkańców – powiedział.

O tym, że do końca października na Moście Curie-Skłodowskiej ma zostać wybudowany awaryjny rurociąg, poinformował w zeszłym tygodniu rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa. – Czekamy teraz na pozwolenie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Gdy otrzymamy pozytywną opinię PINB-u, w ciągu od czterech do sześciu tygodni powstanie awaryjny rurociąg na Moście Curie–Skłodowskiej – dodał.

Wojsko zbuduje na Wiśle most pontonowy. „Władze Warszawy zdecydowały o przyjęciu pomocy”

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
04-06-2020
  • 11. posiedzenie Sejmu – dzień czwarty 11:30
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych