zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk o działaniach europosłów opozycji: To wystąpienie przeciwko interesom Polski

10:48, 17.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– To, co zrobili w Parlamencie Europejskim europosłowie opozycji, jest jawnym wystąpieniem przeciwko interesom Polski; opozycja w imię własnych interesów politycznych godzi w polską rację stanu – oświadczył w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza, dlatego Komisja Europejska i Rada UE powinny wykorzystać dostępne narzędzia, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

Europosłowie wezwali państwa członkowskie do przyjęcia przepisów, by dostęp do środków unijnych był uzależniony od przestrzegania praworządności. Za przyjęciem rezolucji zagłosowali europosłowie PO, PSL i deputowani z list Wiosny; SLD się podzielił.

– To co zrobili w PE europosłowie opozycji jest jawnym wystąpieniem przeciwko interesom Polski. Żyjemy w demokratycznym, praworządnym państwie. Niestety opozycja w imię własnych interesów politycznych godzi w polską rację stanu – skomentował Dworczyk w piątek na Twitterze.


Rzecznik rządu: Rezolucja PE to polityczne uderzenie w PolskęSzydło:Nie ma woli dialogu ze strony Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego
Rezolucja Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski zaapelował, by w czasie kolejnych wysłuchań odniesiono się również do nowych wydarzeń i oceniono ryzyko naruszenia niezależności sądownictwa, wolności słowa, w tym wolności mediów.

Rezolucja apeluje do KE „o wykorzystanie w pełni dostępnych narzędzi, w szczególności przyspieszonych postępowań” przed Trybunałem Sprawiedliwości i „wniosków o zastosowanie środków tymczasowych, aby wyeliminować wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez Polskę i Węgry wartości, na których opiera się Unia”.

Eurodeputowani stwierdzili, że wniosek KE dotyczący praworządności w Polsce ma ograniczony zakres, dlatego zaapelowali do Rady UE, aby w związku z obecnymi wysłuchaniami zbadała, w jaki sposób zająć się zarzutami dotyczącymi naruszeń praw podstawowych w Polsce.

Rezolucja PE wskazuje, że przebieg wysłuchań uwypukla ponownie pilną potrzebę wprowadzenia unijnego mechanizmu dotyczącego demokracji, praworządności i praw podstawowych. Miałby to być coroczny „niezależny, oparty na dowodach i niedyskryminacyjny przegląd oceniający na równych prawach przestrzeganie przez wszystkie państwa członkowskie UE wartości”.


Europarlament przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych