zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk o inicjatywie prezydenta ws. przepisów aborcyjnych: Może być dobrą drogą rozpoczęcia dialogu

10:02, 30.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Inicjatywa prezydenta wypracowania przepisów dotyczących prawa aborcyjnego, które będzie chroniło dzieci – na przykład z zespołem Downa – ale też nie będzie narażało kobiet na cierpienie, może być dobrą drogą rozpoczęcia dialogu w obecnej sytuacji – ocenił szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

W środę prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Polsat News powiedział, że jest gotowy zaangażować się w prace nad rozwiązaniem sporu dotyczącego aborcji, które przywróci spokój społeczny.

– My jesteśmy za tym, żeby w dialogu wypracować rozwiązanie, które jest potrzebne w sytuacji, w jakiej jesteśmy wszyscy; nie jako rząd, politycy, tylko wszyscy Polacy – powiedział Dworczyk w piątek w programie „Tłit" portalu Wirtualna Polska.

Pytany, czy prezydent może liczyć na wsparcie rządu w tej kwestii powiedział: „Zaczekajmy na rozwój sytuacji, wydaje mi się, że ten pomysł, ta inicjatywa może być dobrą droga rozpoczęcia dialogu w tej sytuacji, w której jesteśmy”.

Dodał, że każda formacja polityczna ma prawo do tego, żeby podjąć inicjatywę legislacyjną. – Pamiętając o tym, że nadrzędnym prawem jest konstytucja. W związku z tym te inicjatywy mogą być podejmowane wyłącznie w ramach obowiązujących przepisów konstytucji – zaznaczył Dworczyk.


Prezydent: Obowiązkiem władz jest przygotowanie rozwiązania ustawowego, które uspokoi nastroje
Prezydent mówił w środę, że w Narodowej Radzie Rozwoju w ciągu poprzedniej kadencji poznał „ekspertów, którzy z całą pewnością byliby w stanie pomóc w pracach" na projektem przepisów dotyczących aborcji i jest gotów ich o to poprosić.

– Jestem gotów zaangażować się w tę pracę po to, by powstało rozwiązanie, które będzie niosło spokój społeczny i które będzie rzeczywiście uznane za myślenie o zdrowiu i prawach kobiet we właściwym tego słowa znaczeniu – oświadczył prezydent.

Zaznaczył, że sytuacja, kiedy „znika zupełnie możliwość dokonania aborcji przy wadach, które na pewno spowodują śmierć dziecka praktycznie rzecz biorąc w związku z jego urodzeniem”, na pewno nie jest sytuacją, z którą on by się zgodził. – Nie można w takiej sytuacji stawiać kobiety, to wymaga przepracowania – ocenił.


Prezydent: W demokracji rozstrzygają kryteria przy urnach, a nie kryteria uliczne
– Wolność wyboru kobiety musi być zachowana, to ona musi w swoim sumieniu zdecydować, co w tej sytuacji chce zrobić – powiedział prezydent. Według niego musi powstać rozwiązanie, które "będzie mogło być przez kobiety, które rozumieją macierzyństwo, które znają macierzyństwo a często, które poniosły wiele trudów w związku z wychowaniem dzieci być w pełni zrozumiane".

– Trzeba się wziąć do pracy i przygotować przepisy wspólnie z ekspertami, żeby dzieci na przykład z zespołem Downa były chronione, ale żeby kobiety nie były narażane na cierpienie psychiczne i fizyczne – powiedział.

Podkreślił, że „jeżeli kobieta ma urodzić dziecko, które praktycznie rzecz biorąc natychmiast będzie martwe, to jest to narażanie jej na niewyobrażalne cierpienie psychiczne i fizyczne”.


Prezydent o protestach: Wzywam do spokoju i rozsądku
W późniejszej rozmowie z PAP prezydencki minister Piotr Ćwik zaznaczył, że „tworząc nową Narodową Radę Rozwoju i poszczególne sekcje priorytetem będzie szybkie powołanie zespołu, który będzie zajmował się ochroną zdrowia".

– Wśród osób, które zostaną powołane na pewno znajdą się eksperci, którzy będą służyć prezydentowi radą i pomocą także w kontekście tej deklaracji – zapowiedział Ćwik.

Wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od zeszłego czwartku. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.


Doradca prezydenta: Propozycje lidera PSL ws. wyroku TK dotyczącego aborcji służą dyskusji

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych