zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk o niszczeniu zasieków na granicy: Mamy do czynienia z uderzeniem w bezpieczeństwo państwa

09:39, 30.08.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

To skandaliczne i niedopuszczalne; mamy do czynienia z uderzeniem w bezpieczeństwo państwa - mówił szef KPRM MIchał Dworczyk, oceniając sprawę niszczenia zasieków po polskiej stronie granicy z Białorusią. Przyznał, że trudno mu uwierzyć w sabotaż, więc sądzi że to zachowania „pożytecznych idiotów”.


Podziel się:   Więcej

- Oczywiście są to wydarzenia bezprecedensowe, ale również skandaliczne i niedopuszczalne - ocenił Dworczyk w Programie Pierwszym Polskiego Radia, pytany o niszczenie zasieków w sytuacji, gdy za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się niedaleko Polski wojskowe manewry białorusko-rosyjskie „Zapad-2021”.

Jak zaznaczył, „mamy do czynienia z uderzeniem w bezpieczeństwo państwa”. - Możemy tylko zastanawiać się, jakie są rzeczywiste intencje osób, które podejmują takie działania - powiedział. Przyznał, że trudno mu uwierzyć, że to celowy sabotaż. - Te osoby zachowują się jak „pożyteczni idioci”, osoby, które działają oni na szkodę własnego państwa, a z kolei na korzyść - w tym wypadku - reżimu białoruskiego - powiedział.

Minister wskazywał też na możliwe pobudki polityczne, które przesłaniają logiczne myślenie. - Myślę, że to jest raczej zaślepienie nienawiścią do obecnej większości parlamentarnej, do obecnego rządu. Ta nienawiść, te złe emocje przysłaniają możliwość logicznego myślenia - mówił.

Dworczyka był pytany, czy prowokacje na granicy i działania niektórych opozycjonistów mogą „być elementem szerszego planu destabilizowania sytuacji na granicy wschodniej UE i NATO”.

„Długofalowo nie będą one dla nich korzystne”


- Jest to bardzo prawdopodobna sytuacja, wszystko na to wskazuje, nie tylko to, co się dzieje w ostatnich dniach, ale w ostatnich latach - zaznaczył. Przekonywał, że Federacja Rosyjska jest krajem „nieprzewidywalnym, krajem agresywnym”, przypominając wydarzenia w Gruzji i na Ukrainie. Zwrócił też uwagę, że Białoruś nie podejmuje żadnych działań bez przyzwolenia władz w Moskwie i jest krajem zależnym od Rosji.

- I te działania, które są realizowane przez reżim w Mińsku muszą mieć co najmniej cichą akceptację, a być może w części są nawet inspirowane przez władze w Moskwie. Więc absolutnie uzasadnionym jest określenie, czy stwierdzenie faktu, że mamy już do czynienia z wojną hybrydową, wojną wymierzoną nie tylko w Polskę, ale w ogóle w kraje zachodnie, w kraje NATO - zaznaczył.

Minister ocenił, że w związku z tym możemy się spodziewać kolejnych „zdarzeń”, a manewry „Zapad” mogą być jego zdaniem okazją „do kolejnych prowokacji”.

Pytany o motywy działań i postawę niektórych polityków opozycji oraz publicystów wobec prowokacji na granicy z Białorusią, Dworczyk ocenił, że długofalowo nie będą one dla nich korzystne, gdyż „Polacy są mądrzy”.

Prezydent Duda: Mamy obowiązek strzeżenia granicy UE
- Chęć jakiegoś krótkotrwałego zysku politycznego, którą mogą się kierować niektórzy politycy, czy publicyści zaangażowani w sytuację na polskiej granicy, nie wyklucza tego, że Alaksandr Łukaszenka stwarza taką możliwość i próbuje to wykorzystywać. A długofalowo (...) jestem przekonany, że tym politykom, tym publicystom również przyniosą te działania straty - powiedział. Jak to uzasadnił, „bo Polacy są mądrzy, Polacy są roztropni, widzą, co się dzieje na granicy, widzą jaka jest sytuacja międzynarodowa, i na pewno nie będą w przyszłości premiować tego rodzaju działań”.

Straż Graniczna wspólnie z żołnierzami WP zatrzymała w niedzielę 13 osób, 12 obywateli Polski i jednego obywatela Holandii, które niszczyły zapory techniczne na granicy Polski z Białorusią. Budowę płotu na granicy szef MON zapowiedział tydzień temu. Ogrodzenie zaczęto instalować w środę w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Prace mają potrwać od kilku do kilkunastu tygodni.

Terlecki: Trudno z niepoważnymi ludźmi rozmawiać o poważnych sprawach

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
15-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych