zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk o sojuszu Trójmorza z Ukrainą: Każdy format współpracy z tym krajem jest istotny

07:50, 21.06.2022;   autor: kawi;   źródło: IAR

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że stworzenie nowego partnerstwa w ramach Trójmorza - partnerstwa uczestniczącego, które przyznano Ukrainie, jest ważnym sygnałem.


Podziel się:   Więcej

Na antenie Programu 1. Polskiego Radia podkreślił, że każdy format współpracy z tym krajem jest istotny dla budowania więzi gospodarczych, politycznych czy kulturalnych. Tłumaczył, że z punktu Ukrainy najważniejsze pozostaje wejście do Unii Europejskiej, ale ważne jest też włączanie tego kraju do różnych formatów zacieśniających współpracę z krajami europejskimi.

- Jako Polska jesteśmy też zainteresowani - wspólnie z Ukrainą - tworzeniem nowych formatów czy wzmacnianiem relacji bilateralnych, ale również relacji z Wielką Brytanią, tak żeby poza funkcjonowaniem w formacie Unii Europejskiej budować również silne więzi gospodarcze, polityczne, kulturalne - mówił Michał Dworczyk.

O stworzeniu nowego partnerstwa poinformował wczoraj prezydent Andrzej Duda w czasie szczytu Trójmorza w Rydze.

Państwami członkowskimi tej inicjatywy są państwa należące do Unii Europejskiej, a partnerami strategicznymi kraje znacznie lepiej rozwinięte niż większość członków Trójmorza, na przykład Niemcy i Stany Zjednoczone.

Dlatego przywódcy formatu postanowili stworzyć nowy rodzaj partnerstwa, bo są przekonani, iż w najbliższym czasie Ukraina otrzyma status kandydata do Unii Europejskiej. W przyszłości także inne kraje, starające się dołączyć do Wspólnoty, będą mogły być członkami nowego partnerstwa w ramach Trójmorza.

Prezydent: Trójmorze otwiera swoje ramiona dla Ukrainy

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
28-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych