Na antenie Programu 1. Polskiego Radia podkreślił, że każdy format współpracy z tym krajem jest istotny dla budowania więzi gospodarczych, politycznych czy kulturalnych.
Tłumaczył, że z punktu Ukrainy najważniejsze pozostaje wejście do Unii Europejskiej, ale ważne jest też włączanie tego kraju do różnych formatów zacieśniających współpracę z krajami europejskimi.
- Jako Polska jesteśmy też zainteresowani - wspólnie z Ukrainą - tworzeniem nowych formatów czy wzmacnianiem relacji bilateralnych, ale również relacji z Wielką Brytanią, tak żeby poza funkcjonowaniem w formacie Unii Europejskiej budować również silne więzi gospodarcze, polityczne, kulturalne - mówił Michał Dworczyk.
O stworzeniu nowego partnerstwa poinformował wczoraj prezydent Andrzej Duda w czasie szczytu Trójmorza w Rydze.
Państwami członkowskimi tej inicjatywy są państwa należące do Unii Europejskiej, a partnerami strategicznymi kraje znacznie lepiej rozwinięte niż większość członków Trójmorza, na przykład Niemcy i Stany Zjednoczone.
Dlatego przywódcy formatu postanowili stworzyć nowy rodzaj partnerstwa, bo są przekonani, iż w najbliższym czasie Ukraina otrzyma status kandydata do Unii Europejskiej. W przyszłości także inne kraje, starające się dołączyć do Wspólnoty, będą mogły być członkami nowego partnerstwa w ramach Trójmorza.
Prezydent: Trójmorze otwiera swoje ramiona dla Ukrainy