zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk o strajku górników: Ważny jest dialog

08:55, 17.02.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wicepremier Jacek Sasin, który prowadzi rozmowy z przedstawicielami branży górniczej, jest dobrej myśli, wierzy, że rozmowy z górnikami doprowadzą do konsensusu; ja trzymam kciuki, żeby jak najszybciej ten konsensus został wypracowany – powiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w poniedziałek rano rozpoczął się strajk ostrzegawczy. Górnicy mają rozpocząć pracę z dwugodzinnym opóźnieniem. Zgodnie z deklaracjami związkowców, strajk zorganizowano we wszystkich kopalniach spółki.

Przedstawiciele PGG nie podali jak dotąd, jaki jest faktyczny zasięg i skala akcji. W poniedziałkowym stanowisku spółka wyraziła nadzieję, że „akcja strajkowa będzie prowadzona odpowiedzialnie”. Związkowcy deklarują, że nie będą utrudniać pracy tym, którzy nie chcą brać udziału w strajku.

Dworczyk w Polsat News pytany o strajk górników przyznał, że „prawo do strajku, jest prawem każdej grupy zawodowej”. – Ważny jest dialog. Rozmawiałem w zeszłym tygodniu z premierem Jackiem Sasin, który jak szef Ministerstwa Aktywów Państwowych prowadzi rozmowy z przedstawicielami branży górniczej, jest dobrej myśli, wierzy, że te rozmowy doprowadzą do konsensusu i ja trzymam kciuki, żeby jak najszybciej ten konsensus został wypracowany – podkreślił.

Pytany, czy przez konsensus ma na myśli podwyżki dla górników, odpowiedział, że nie chce się wypowiadać w imieniu ministra Sasina, ani władz spółki.

– Bez wątpienia ostatnie lata w górnictwie to był dobry czas dla górników o czym sami górnicy mówią – mówił. – Teraz, jeżeli są bieżące spory, muszą być one rozwiązywane z władzami spółki przy wsparciu stosownego ministerstwa, w tym wypadku Ministerstwa Aktywów Państwowych – dodał.


Kopalnie PGG po strajku pracują normalnie
„Warto wypracowywać wspólnie, w ramach dialogu, rozwiązania”

Na uwagę, że 28 lutego możliwy jest strajk górników w Warszawie i że …wiemy z historii, co się dzieje, gdy bojowo nastawieni górnicy przyjeżdżają do Warszawy”, Dworczyk powiedział, że rząd PiS w inny sposób prowadzi dialog niż poprzednicy, bo wówczas do górników policja strzelała używając gumowych kul i używała siły.

– W ostatnich latach tego rodzaju scen nie było i wierzę, że nie będzie. Dla nas bardzo istotny jest dialog i w ramach dialogu chcemy wypracowywać rozwiązania nawet trudnych sytuacji. To jest oczywiste, że nie można spełniać wszystkich żądań, natomiast warto wypracowywać wspólnie, w ramach dialogu, rozwiązania – podkreślił.

Od końca listopada ubiegłego roku w PGG trwa spór zbiorowy dotyczący podwyżek płac. Rozmowy z udziałem mediatora zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności. Strona związkowa postuluje 12-proc. wzrost wynagrodzeń od 2020 r., sygnalizując jednocześnie gotowość do kompromisu w tej sprawie.

Związkowcy domagają się 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń, a także rozwiązania narastających problemów branży związanych m.in. z nieodbieraniem zakontraktowanego węgla przez energetykę i wysokim importem tego surowca. To – jak argumentują – pogarsza sytuację finansową PGG i może grozić likwidacją kolejnych kopalń. Związki np. nie chcą się zgodzić, aby w tym roku zakończył eksploatację węgla ruch Pokój – inna z trzech części kopalni Ruda.

W miniony czwartek prezes PGG Tomasz Rogala ocenił, że obecny problem wysokich zwałów surowca nieodebranego przez energetykę (przy kopalniach PGG leży obecnie ok. 2,8 mln ton węgla) w ciągu kilku miesięcy powinien zostać rozładowany. Prezes zapewnił, że bieżące odbiory węgla są realizowane zgodnie z planem, zaś wielkość zwałów nie rośnie.

Spółka zapewnia, że chce „podzielić się” z pracownikami wypracowanym zyskiem, może jednak poruszać się jedynie w ramach tego, co wypracuje. Stąd propozycja powrotu do rozmów o wzroście płac w lipcu, gdy znane będą wyniki za pierwsze półrocze br.


Rozmowy w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy domagają się podwyżki

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
29-03-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych