zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk o wypowiedzi Tuska: Hipokryzja i tani polityczny teatr

07:33, 25.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Lider partii głosującej w Parlamencie Europejskim za rezolucją przeciwko Polsce udający walkę o środki z Funduszu Odbudowy, to przykład hipokryzji i taniego politycznego teatru – stwierdził szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, komentując wcześniejszą wypowiedź Donalda Tuska.


Podziel się:   Więcej

Lider PO i szef EPP Donald Tusk podczas sobotniego briefingu w Sopocie przekonywał, że Polacy dostaną pieniądze z Brukseli, nikomu nie przyszło w Europie do głowy i nie przyjdzie, żeby karać Polaków za upór pisowskiej władzy.

– Polska i Polacy tak czy inaczej te pieniądze dostaną. Mogę wszystkich uspokoić: nikomu do głowy w Europie taki pomysł nie przyszedł do głowy i nie przyjdzie - to mogę zagwarantować - żeby karać Polaków za ten konflikt i za ten upór PiS - w sprawie dławienia polskiej praworządności. Pytanie, jak szybko PiS wywiąże się z danej publicznie obietnicy, jaka została złożona w Brukseli, czyli wycofa się z tzw. Izby Dyscyplinarnej, czyli tego ciała, które miało karać sędziów, którzy nie chcą słuchać pisowskiej władzy – mówił lider PO.

Szef KPRM w późniejszym wpisie na Twitterze nawiązał do niedawnej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.


PE przyjął rezolucję ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego
Dworczyk stwierdził we wpisie, że premier Mateusz Morawiecki „broni niezależności Polski w kluczowych kwestiach, jednocześnie zwracając uwagę na realne problemy UE”. Tymczasem – dodał – „lider partii głosującej w PE za rezolucją przeciwko Polsce udający walkę o środki z Fun. Odbudowy to przykład hipokryzji i taniego politycznego teatru”.W głosowaniu nad rezolucją PE ws. orzeczenia TK – PiS przeciwko; PO, PSL i Lewica za
„Warto, żeby przewodniczący PO ustalił spójną wersję np. z panią Bieńkowską, która jeszcze wczoraj twierdziła, że +Polska nie dostanie pieniędzy z UE...+. Głosowanie za rezolucją przeciwko Polsce w PE jest faktem - dla opozycji im gorzej dla Polski, tym lepiej” –stwierdził Dworczyk w kolejnym wpisie.Morawiecki na szczycie zapowiada reformy w sądownictwie, ale nie pod presją
Chodzi o przyjętą przez Parlament Europejski rezolucję ws. wyroku polskiego TK, którą przygotowało pięć frakcji w PE – EPL, Socjaliści i Demokraci, Zieloni, Odnowić Europę i Lewica. PE w dokumencie m.in. „głęboko ubolewa nad bezprawną decyzją +Trybunału Konstytucyjnego+”.

Podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy dodatkowych środków z UE na walkę ze skutkami pandemii jest przyjęcie przez Brukselę Krajowego Planu Odbudowy. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.


Premier: UE działa w granicach przyznanych kompetencji

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych