zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą miały charakter szczególny

19:52, 08.04.2020;   autor: akune;   źródło: IAR

– Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą miały charakter kameralny – powiedział w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Hołd ofiarom katastrofy oddadzą najważniejsze osoby w państwie.


Podziel się:   Więcej

Głównym miejscem obchodów będzie plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

O godz. 8.41 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złoży wieńce przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

Minister Michał Dworczyk poinformował, że obchody rządowe rozpoczną się o godz. 9.00 od złożenia przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także ofiar katastrofy smoleńskiej.

Następnie szef rządu w podobny sposób odda hołd ofiarom katastrofy spoczywającym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, a także na innych stołecznych nekropoliach.

Także poszczególni ministrowie będą w ciągu dnia składać kwiaty i zapalać znicze w miejscach upamiętniających ofiary.

Skromne uroczystości odbędą się też w gmachach ministerstw, w których umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy.

Minister Michał Dworczyk podkreślił, że w związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii obchody odbędą się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi.

Szef KPRM poinformował też, że w związku z tym, że rocznica katastrofy przypada w Wielki Piątek, to nie będzie mszy świętej o godz. 8.00. która jest odprawiana 10. dnia każdego miesiąca.


Dworczyk: Wkrótce plan obchodów wizyty w Smoleńsku. Obchody będą skromne, ale godne
Rządowy tupolew rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Na pokładzie samolotu było 96 osób, w tym przedstawiciele władz państwowych. Wszyscy zginęli.

Wśród ofiar byli: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego, parlamentarzyści oraz prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Polska delegacja leciała na uroczystości rocznicowe do Katynia.


Dworczyk: Zapadła decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
30-05-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych