zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Od poniedziałku ruszają zapisy do szczepienia nauczycieli do 60. roku życia

12:50, 11.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Do końca marca zaszczepimy ok. 3 mln osób; do końca lutego - ponad 2 mln osób; osiągniemy cele kwartalne i miesięczne programu szczepień - powiedział w czwartek szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że do tej pory wykonano ponad 1 mln 880 tys. szczepień przeciwko Covid–19, z czego pierwszą dawką zaszczepionych zostało ponad 1 mln 360 tys. osób, a ponad 523 tys. osób zostało już zaszczepionych również drugą dawką.

– Realizujemy zgodnie z programem szczepienia, pomimo różnych problemów pojawiających się ze względu na opóźnienie i zmniejszenie dostaw – mówił minister.

Przekazał, że do końca marca zaszczepione zostanie ok. 3 mln osób, a do końca lutego – ponad 2 mln osób. – Czyli zostanie zarówno cel pierwszego kwartału osiągnięty, jak i cele miesięczne – dodał.

– System, który został stworzony ma o wiele większe możliwości szczepienia, natomiast to, co nas ogranicza to dostawy szczepionek – podkreślił Dworczyk.

zczepionka AstraZeneka w pierwszym etapie wyłącznie dla nauczycieli

Szczepienia dla nauczycieli


Na najbliższe trzy dni szpitale węzłowe i punkty szczepień zamówiły 60 tys. dawek szczepionki dla nauczycieli – powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk podkreślił jednocześnie, że każdy ze szpitali węzłowych i punktów prowadzących szczepienia samodzielnie organizuje kalendarz szczepień. –Następuje to w porozumieniu z dyrektorami lub przedstawicielami poszczególnych placówek (edukacyjnych) – wyjaśnił.

Szef KPRM mówił, że w tej chwili trwa kontaktowanie się szpitali węzłowych i punktów szczepień ze szkołami. Na poziomie kuratoriów trwa kontakt ze szkołami, żeby weryfikować, jak przebiega ta akcja łącznie placówek z punktami szczepień, natomiast – tłumaczył – Narodowy Fundusz Zdrowia weryfikuje przebieg akcji ze strony szpitali.

– Mamy nadzieję, że akcja szczepień nauczycieli rozpocznie się jutro w sposób płynny, bez większych komplikacji – powiedział. Dodał, że na początku każdego procesu można spodziewać się zgrzytów, mogą być nieporozumienia, ale – podkreślił – „będziemy je wyjaśniać na bieżąco”.

– Po to właśnie to zaangażowanie ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki, kuratoriów i NFZ, żeby się właśnie upewnić, że te połączenia placówek oświatowych ze szpitalami węzłowymi i punktami szczepień będzie przechodziło w sposób jak najlepszy – podkreślił Dworczyk.

Prezydent otrzymał szczegółową informację o przebiegu szczepień na Covid-19

Od poniedziałku zapisy do szczepienia nauczycieli do 60. roku życia


Dworczyk był pytany o zapowiedziane wcześniej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki szczepienia nauczycieli; szef KPRM odpowiadał na pytanie, czy chodzi o wszystkich nauczycieli, czy też o wybraną grupę.

Dworczyk zaznaczył, że chodzi o wszystkich nauczycieli do 60. roku życia. – Wszyscy nauczyciele, zarówno ci, którzy się nie zapisali w czasie procesu zapisu, który się zakończył; jak i wszyscy pozostali nauczyciele i szkolni i przedszkolni, akademiccy będą się mogli zapisywać od poniedziałku – powiedział szef KPRM.

MEiN podało w czwartek, że 268 tys. nauczycieli zarejestrowało się do szczepień. Resort poinformował, że w poniedziałek od godz. 8.00 rejestracja pozostałej części nauczycieli, w tym akademickich.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 jest o wiele większe niż ryzyko powikłań poszczepiennych

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych