zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szybkie testy na koronawirusa dla personelu medycznego. Unikną kwarantanny

17:10, 03.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Personel medyczny, dzięki szybkim testom na obecność koronawirusa, nie będzie podlegał kwarantannie – poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, codziennie przed przystąpieniem do pracy medycy będą mogli być weryfikowani.


Podziel się:   Więcej

– W nocy zostały zmienione przepisy, w taki sposób, że personel medyczny zostaje zwolniony z kwarantanny – oświadczył Dworczyk na wtorkowej konferencji prasowej.

Poinformował, że do tej pory na kwarantannie przebywało ponad 30 tys. osób z personelu medycznego, co – ocenił – stanowi ogromny ubytek w skali całej służby zdrowia.

– Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki możliwości wykonywania szybkich testów antygenowych. Praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani – dodał.
 
 
 
...
 
Do Sejmu trafi projekt zmiany przepisów upraszczający zatrudnianie medyków z zagranicy

Na konferencji Dworczyk poinformował, że na mocy zapowiedzianej nowelizacji mają zostać uproszczone warunki, na których lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni spoza Unii Europejskiej, będą mogli podjąć w Polsce pracę.

– Przygotujemy przepisy dzięki którym lekarz, który się decyduje na podjęcie pracy w Polsce, będzie mógł od momentu decyzji, w ciągu dwóch, maksymalnie trzech tygodni rozpocząć taką pracę; oczywiście pod nadzorem innego polskiego lekarza – powiedział Dworczyk.

Zaznaczył, że ma to być jeden z kroków poprawiających dostęp do personelu medycznego.

„W szpitalu na Stadionie Narodowym trwają szkolenia i procedury formalne”

Michał Dworczyk pytany, dlaczego szpital na Stadionie Narodowym, który otwarty został w ubiegły czwartek, wciąż nie przyjmuje pacjentów, odparł: – Od piątku trwają na stadionie szkolenia środowiskowe, wdrażane są procedury i załatwiane sprawy formalno-prawne, związane z dopuszczeniem do funkcjonowania tego obiektu”.

– Zakładaliśmy, że zdolność operacyjną szpital uzyska w niedzielę wieczorem; okazało się, że są pewne przepisy, które muszą zostać doprecyzowane bądź wyjaśnione. W związku z tym mamy nadzieję, że dziś, najdalej jutro ta zdolność operacyjna zostanie uzyskana – podkreślił szef KPRM. – Wtedy pierwsi pacjenci będą mogli decyzją szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej w Warszawie zostać tam umieszczeni – podkreślił minister.