zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Podwojenie możliwości odpraw na przejściu Korczowa-Krakowiec

15:07, 17.06.2022;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

Na polsko-ukraińskim drogowym przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec (Podkarapckie) od przyszłego tygodnia będzie można odprawiać dwukrotnie więcej samochodów ciężarowych - poinformował w piątek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

W Korczowej w piątek odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Bartosza Grodeckiego.

Jak zaznaczył Dworczyk, „od tygodnia trwają intensywne prace, żeby na przejściu Korczowa–Krakowiec ruch usprawnić; chodzi tu przede wszystkim o przejazd towarów”. – Bardzo się cieszę, że na początku przyszłego tygodnia przejście ruszy w nowej formule. Będzie odprawianych dwukrotnie więcej, o 100 proc. więcej, samochodów ciężarowych w stosunku do tego co ma miejsce w tej chwili – dodał.

Podkreślił, że „jest to bardzo duży wysiłek polskiej Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych”. – Wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w przygotowanie tego projektu bardzo dziękuję – mówił. Zaznaczył, że „dziękuje też naszym ukraińskim przyjaciołom”. – Bez nich, bez ich zaangażowania, to byłoby niemożliwe – dodał.


Kowalczyk: Tranzyt przez Polskę 4-5 mln ton miesięcznie ukraińskiego zboża jest nierealny
 
 
 
...
 

Adamczyk: Potrzeba zwiększenia przepustowości przejść granicznych wreszcie przynosi efekty


Z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę, że „od bardzo długiego czasu prowadzimy starania, aby ułatwić przejazd samochodów ciężarowych przez polsko-ukraińską granicę”. – Teraz jest dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Potrzeba zwiększenia przepustowości przejść granicznych wreszcie przynosi efekty. Byliśmy dzisiaj na stronie ukraińskiej. Tam trwają prace. Mogę dzisiaj wszystkim przewoźnikom, polskim przewoźnikom, przedsiębiorcom zajmującym się transportem międzynarodowy powiedzieć: będzie zdecydowanie łatwiej na polsko–ukraińskiej granicy, na przejściach samochodowych – stwierdził Adamczyk.

Wyjaśnił, że „dzięki staraniom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministra spraw wewnętrznych, ministra finansów i także dzięki tym, którzy dzisiaj zajmują się przejściami granicznymi będzie zdecydowanie łatwiej”. – Wpisuje się to w konieczność wywiezienia jak największej ilości zbóż z Ukrainy do odbiorców na innych kontynentach. Tam odbiorcy czekają na te zboża – podkreślił minister Adamczyk.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki powiedział, że „chcemy, aby te przejścia działały jeszcze efektywniej, jeszcze lepiej, jeśli chodzi o ruch towarowy w tej trudnej sytuacji, w której znalazła się Ukraina”. – Pracujemy dalej aby ruch między Polską i Ukrainą był coraz lepszy, coraz większy i coraz bardziej efektywny – mówił Grodecki.

1 czerwca w Kijowie odbyły się polskoukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. W czasie tego spotkania podpisano osiem memorandów, w tym dotyczące zasadniczego wzmocnienia i usprawnienia przejść granicznych z Ukrainą.


„W najbliższym czasie przewóz zboża z Ukrainy może dojść do 1,5 mln ton na miesiąc”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
31-01-2023
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych