zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: premier jest na bieżąco informowany o sytuacji ws. koronawirusa

10:33, 27.01.2020;   autor: msies;   źródło: IAR

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapewnia, że polskie władze monitorują rozprzestrzenianie się koronawirusa z Wuhan. Minister Michał Dworczyk powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że premier jest na bieżąco informowany o sytuacji i jest w stałym kontakcie z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.


Podziel się:   Więcej

Szef kancelarii premiera dodał, że część polskich studentów z Wuhan wróciło do Polski. Minister Michał Dworczyk przypomniał, że polskie instytucje zalecają powstrzymanie się od wyjazdu do Chin.

Ogniskiem koronawirusa jest miasto Wuhan w prowincji Hubei. Dotychczas w Chinach wirusem zaraziły się 2744 osoby, a 81 zmarło.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała kilka dni temu, że nie uważa epidemii za zagrożenie globalne. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas mówił wczoraj w TVP, że w świetle obecnej wiedzy nowy koronawirus powoduje małą śmiertelność, "nieporównywalnie mniejszą niż te, które powodowały SARS i MERS". Natomiast łatwo się rozprzestrzenia.

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem z Wuhan są podobne do objawów grypy. Pojawiają się wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu oraz trudności w oddychaniu. Choroba jest niebezpieczna przede wszystkim dla tych, którzy mają zaburzenia odporności, dla osób starszych i osób leczonych onkologicznie.