zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Program Inwestycji Strategicznych to zrównoważony rozwój

17:30, 25.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Program Inwestycji Strategicznych to realizacja programu PiS zmierzającego do zrównoważonego rozwoju obszarów w Polsce; podział pieniędzy ma pozwolić na nadrobienie zaległości, które narastały przez lata – mówił w Czarnym Borze (Dolnośląskie) szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk wziął w poniedziałek udział w spotkaniu samorządowców subregionu wałbrzyskiego, na którym ogłoszono wyniki programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Szef KPRM podkreślił, że przekazywanie samorządom pieniędzy w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, to „historyczne wydarzenie”. – Taki zastrzyk środków finansowych do jednostek samorządu terytorialnego do tej pory jeszcze nie trafił” – mówił.

Jak wskazał, Programu Inwestycji Strategicznych, ma dwa cele. – Pierwszy to odpowiedź na kryzys, który jest wynikiem pandemii. Kryzys, który dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata. Ten program to impuls do rozwoju gospodarczego samorządów, firm i w konsekwencji poprawy sytuacji mieszkańców całego regionu – mówił.

Drugi z celów – jak podkreślał Dworczyk – to realizacja programu PiS zmierzającego do zrównoważonego rozwoju obszarów w Polsce. – Zrównoważony rozwój, który polega na tym, by budować i dawać szansę gminom, niezależnie od ich wielkości – mówił.


Gawkowski: Polski Ład to bardziej polityczny program wyborczy niż realna poprawa życia
W pierwszej transzy Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Programu Inwestycji Strategicznych 2 tys. 785 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski otrzyma w sumie 23,8 mld zł. Z tego – jak mówił Dworczyk – na Dolny Śląsk trafi ponad 1,6 mld, a do subregionu wałbrzyskiego, w który znajduje się Czarny Bór – 349 mln zł.

– Ważne jest przeliczenie środków z tego programu, które przypadają na głowę mieszkańca. W subregionie wałbrzyskim na każdego mieszkańca w ramach dotacji bezzwrotnych przypadnie około 540 zł, natomiast na mieszkańca Wrocławia i okolic około 440 zł – mówił minister.

Dodał, że taki podział pieniędzy ma pozwolić na nadrobienie „zaległości, które narastały przez lata”. – Subregion wałbrzyski, południe Dolnego Śląska jest tego dobrym przykładem. To tereny, które przez lata były omijane przez duże programy inwestycyjne i to są tereny, które w ostatnich latach staramy się doinwestować – mówił szef KPRM.


Premier: Polski Ład będzie ładem rozwoju, tworzenia nowych szans

Rządowy Fundusz Polski Ład


Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.


Pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej: Polski Ład to wiele propozycji dla młodych Polaków

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
28-05-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych