zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Raczej nic już nie zagrozi wypłacie pieniędzy na KPO

21:31, 20.05.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Decyzje zostały podjęte, pozostaje pytanie, kiedy środki na Krajowy Plan Odbudowy trafią do Polski - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Według niego raczej nic już nie zagraża wypłacie unijnych pieniędzy dla naszego kraju.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk - pytany w Polsat News o wypłatę środków europejskich na Krajowy Plan Odbudowy - odpowiedział, że „decyzje zostały podjęte”. - Pytanie jest, kiedy te środki trafią do Polski? - dodał. - Dzisiaj raczej już nie można powiedzieć, żeby cokolwiek zagrażało KPO - podkreślił Dworczyk.

Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła w czwartek prezydencki projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Projekt ma być rozpatrzony przez Sejm w przyszłym tygodniu. Likwidacja ID SN jest warunkiem wypłaty środków unijnych.

- Musimy przyjąć ustawę, którą mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu zajmiemy się jako parlamentarzyści - powiedział szef KPRM. Wyraził również nadzieję, że posłowie opozycji „zachowają się odpowiedzialnie” i również zagłosują za ustawą. - Uważam, że jeżeli posłowie (opozycji - PAP) myślą o dobru państwa, to powinni zagłosować za tą ustawą - dodał.

Na początku lutego prezydent skierował do Sejmu projekt zakładający likwidację Izby Dyscyplinarnej SN.

Rzecznik rządu: Myślę, że realne jest zaakceptowanie KPO w maju
Zgodnie z nim sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Projekt zakłada także wprowadzenie instytucji „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”. To ostatnie rozwiązanie od początku krytykowała Solidarna Polska.

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Müller: Jesteśmy na finiszu prac dot. zakresu przedłużenia tarcz: antyinflacyjnej i antyputinowskiej