zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Rekonstrukcja rządu w połowie tego tygodnia lub na początku przyszłego

10:39, 28.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Chcielibyśmy, aby nowy rząd, już po rekonstrukcji, został powołany w połowie tego tygodnia – powiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, jeśli tak się nie stanie, do zmian dojdzie zapewne na początku przyszłego tygodnia.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk w RMF FM był pytany o plany po podpisaniu przez partie Zjednoczonej Prawicy umowy koalicyjnej, w tym o rekonstrukcję rządu i przygotowywane projekty ustaw.

– Chcielibyśmy, aby nowy rząd, już po rekonstrukcji, został powołany w połowie tego tygodnia – powiedział. Nie wykluczył jednak, że m.in. ze względu na kalendarz prezydenta i premiera może dojść do drobnych przesunięć. – Jeżeli nie połowa tego tygodnia, to pewnie początek przyszłego – dodał.

Na godz. 17.00 w poniedziałek zaplanowane jest spotkanie Prezydium Komitetu Politycznego, które ma przedyskutować bieżącą sytuację. Z kolei źródło zbliżone do rządu przekazało PAP, że podczas spotkania kierownictwa partii „zostanie ustalony harmonogram powoływania rządu i zatwierdzony ostateczny skład Rady Ministrów”.


Kiedy rekonstrukcja rządu? Jest możliwy termin


Müller o porozumieniu Zjednoczonej Prawicy: Mniej wzajemnej krytyki
Szef KPRM dopytywany był w RMF FM, czy do rządu w randze wicepremiera wejdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Uważam, że tak ważne informacje powinny być komunikowane w sposób oficjalny" - powiedział. Podkreślił jednak, że ewentualna obecność Kaczyńskiego w rządzie będzie miała m.in. stabilizujący wpływ na koalicję.


Według nieoficjalnych informacji lider PiS miałby kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.


Terlecki: Wszystko wskazuje na to, że Jarosław Kaczyński będzie w rządzie, jako wicepremier
Szef KPRM pytany był także o opisywane wcześniej w mediach planowane reformy, m.in. zmianę organu prowadzącego szpitale, dekoncentrację mediów czy zmiany w sądownictwie.

– Nie mamy dopracowanej agendy projektów ustaw, które będziemy jeszcze tą jesienią i zimą procedowali. Jeśli zakończy się ten proces ustaleń koalicyjnych, to zapewne cała lista tych ustaw i rozwiązań, które chcemy zaproponować, zostanie przedstawiona – powiedział.


– W perspektywie najbliższych tygodni przedstawimy pełen spis projektów ustaw i tych dziedzin życia, które chcielibyśmy w najbliższych miesiącach zreformować –zapowiedział Dworczyk.


To potwierdzenie „zobowiązań wobec milionów wyborców”. Liderzy Zjednoczonej Prawicy zawarli umowę koalicyjną
Dworczyk mówił także o planowanej redukcji etatów w administracji. Jak zaznaczył, w ciągu tygodnia przedstawi Radzie Ministrów rekomendacji, w której zaproponuje ograniczenie etatów w każdym ministerstwie i KPRM.


– Jesteśmy w pierwszym etapie i te rekomendacje będą dotyczyły wyłącznie ministerstw – zastrzegł.


Rząd planuje redukcję etatów w administracji. Jest uchwała