zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Rozmawiałem z szefem WOŚP; wyjaśniliśmy sobie pewne nieporozumienie

13:55, 02.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Rozmawiałem ostatnio z szefem WOŚP Jerzym Owsiakiem; dobrze, że wyjaśniliśmy sobie pewne nieporozumienie – powiedział w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pytany o transport środków ochrony medycznej zakupionych przez WOŚP.


Podziel się:   Więcej

Jak dodał, każdy, kto chce przywieźć do Polski środki medyczne poza centralnym systemem podlegającym Ministerstwu Zdrowia, musi zaczekać na swoją kolej i samodzielnie pokryć opłatę transportową.

W poniedziałek szef WOŚP Jerzy Owsiak przypomniał na swoim profilu na FB, że tydzień temu Fundacja WOŚP zgłosiła się do MON z prośbą o przewiezienie z Chin do Warszawy kupionych przez fundację artykułów medycznych w ramach natowskiego limitu SALIS.

Jak pisał, „w pierwszej chwili Ministerstwo Obrony Narodowej zareagowało pozytywnie”, natomiast potem „w całą sprawę wmieszali się urzędnicy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”.

„Postawiono nam zaskakujące wymagania i mówiąc krótko - w minutę osiem cały plan wykorzystania transportu MON legł w gruzach, wszystko odwołano” – napisał Owsiak.

Pytany w programie „Tłit”, czy w ostatnich dniach rozmawiał z szefem WOŚP Jerzym Owsiakiem, Dworczyk potwierdził. – Tak, rozmawiałem, chyba dwa dni temu – powiedział. Na pytanie o temat tej rozmowy, szef KPRM odparł, że miała ona na celu wyjaśnienie sytuacji związanej z transportem środków ochrony osobistej kupionych przez WOŚP.

– My zaproponowaliśmy pomoc i ta propozycja cały czas jest aktualna, nie tylko dla WOŚP, ale dla wszystkich, którzy chcą ściągnąć środki pomocy medycznej do Polski, ale zostały ustalone pewne zasady, takie same dla wszystkich – dodał.

Dopytywany o reakcję Owsiaka, Dworczyk odparł: „Dobrze, że wyjaśniliśmy sobie pewne nieporozumienie”. – Ja uważam, że to była dobra rozmowa – zaznaczył. – W swoim wpisie pan Owsiak sugerował, ze zostali potraktowani jako środowisko w sposób szczególny, a ja wytłumaczyłem, że te zasady są dokładnie takie same dla wszystkich – podkreślił szef KPRM.

Jak tłumaczył, transporty rządowe, samorządowe oraz innych podmiotów, z których środki potem mają być dystrybuowane w ramach centralnego systemu dystrybucji Ministerstwa Zdrowia, opłacane są przez kancelarię premiera. – To jest o tyle ważne, że to Ministerstwo Zdrowia posiada najlepszą wiedzę, w których placówkach są największe potrzeby i jaki sprzęt należy tam przewieźć – wskazywał.

Jak dodał, „jeśli ktoś ma swój pomysł, żeby przywieźć środki ochrony medycznej, to oczywiście może to zrobić, ale w tym momencie musi zaczekać na swoją kolej i ponieść opłatę transportową”.


„Pozostajemy gotowi do realizacji transportu asortymentu medycznego zakupionego przez WOŚP”
Dostawy sprzętu medycznego zakupionego przez Polskę w Chinach

W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu szef KPRM podkreślił, że w ubiegły piątek poinformował przedstawiciela WOŚP o wszystkich możliwych sposobach wsparcia i procedurach, które towarzyszą sprowadzaniu asortymentu medycznego z Chin.

– W odpowiedzi uzyskałem informację o potrzebie skonsultowania propozycji wewnątrz WOŚP, jednak do dziś żaden pracownik lub wolontariusz organizacji nie wrócił do KPRM z decyzją władz Fundacji – dodał Dworczyk.

Pierwsze samoloty z zakupionymi przez Polskę z Chin materiałami ochronnymi dla służby zdrowia wylądowały w Warszawie w czwartek – sprzęt został zamówiony m.in. przez KGHM. Podczas konferencji w czwartek szef KPRM podkreślił, że kolejne dostawy dostarczane przez samoloty PLL LOT będą zamawiane przez samorządy, organizacje pozarządowe, a firmy komercyjne będą mogły skorzystać z usług LOT-u na zasadach komercyjnych.


Prezydent o transporcie z Chin: Pierwszy samolot wylądował; bariery usunięte

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych