zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Rząd ma oparcie w parlamencie i dobrze współpracuje z prezydentem

10:14, 05.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego miało przeciąć spekulacje na temat jego zaplecza i poparcia politycznego – ocenił w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Zapewnił też, że jesienią Polska będzie samowystarczalna w produkcji środków ochrony przed koronawirusem.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk w TVP Info był pytany o powód, dla którego premier Mateusz Morawiecki poprosił o wotum zaufania dla rządu. Sejm udzielił go w czwartek.

– Czas po prostu przeciąć tą całą spiralę też różnych oszczerstw, różnych kłamstw, które były adresowane ostatnio wobec rządu. Trzeba było też jasno przeciąć różnego rodzaju spekulacje, plotki rozsiewane na temat zaplecza politycznego dla rządu i poparcia politycznego dla rządu. Stąd użycie tego narzędzie, które jest przewidziane w ramach obowiązującego prawa – odpowiedział Dworczyk.

Szef KPRM ocenił, że udzielenie wotum zaufania dla rządu pokazało też jedność Zjednoczonej Prawicy.

– Wczorajszy dzień dał dowód tego, że rząd ma bardzo stabilne mocne oparcie w parlamencie i dobrze współpracuje z prezydentem, a to jest szalenie ważne. Szalenie ważne właśnie w dobie dwóch kryzysów, z którymi się mierzymy: kryzysu zdrowotnego związanego z koronawirusem i drugiego kryzysu gospodarczego, który jest następstwem tego kryzysu pierwszego – dodał.


Sejm udzielił rządowi Morawieckiego wotum zaufania
Szef KPRM odniósł się także do kwestii zakupu środków ochrony przed koronawirusem. –Udało nam się w wielu przypadkach skutecznie ten sprzęt pozyskać, a mało tego (...) zaczęliśmy odbudowywać zdolności produkcji tego rodzaju materiałów w Polsce i jesienią, kiedy bardzo prawdopodobne jest, że przyjdzie kolejna fala pandemii, my będziemy samowystarczalni, powinniśmy być samowystarczalni jeśli chodzi o produkcję środków ochrony indywidualnej – zapewnił minister.

Odnosząc się do nieprawidłowości dotyczących zakupu wadliwego sprzętu medycznego Dworczyk przyznał, że prawdą jest, że „niektóre partie tego kupowanego sprzętu były wadliwe".

– Tak się stało w całej Europie. W Polsce to nie tylko administracja została oszukana przez nieuczciwych pośredników, ale i Naczelna Izba Lekarska, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ale przecież i Hiszpania i Francja i Komisja Europejska również miały tego rodzaju problemy – zauważył.

Odnosząc się do roli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w tej sprawie Dworczyk przekazał, że niektóre firmy zostały "wyłapane" przez CBA jako niewiarygodne i wówczas zakupów sprzętu nie dokonano. – Ale CBA miało na to dosłownie kilka godzin. A dlaczego tak było? Dlatego, że tak wyglądał rynek. Ludzie jeździli po świecie z walizkami pieniędzy i kupowali środki ochrony indywidualnej. I nam na początku też podkupiono kilka partii środków ochrony – zaznaczył.


Morawiecki: Wotum zaufania to fundament dalszego dynamicznego rozwoju Polski
Sejm w czwartkowym głosowaniu udzielił wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego; o wyrażenie wotum wystąpił sam premier.

Za wnioskiem o wyrażenie wotum zaufania głosowało 235 posłów, 219 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Za udzieleniem wotum głosowali wszyscy posłowie Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski, Porozumienia), przeciw – wszyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej, PSL-Kukiz'15, wszyscy posłowie Lewicy z wyjątkiem Marka Dyducha, który wstrzymał się od głosu oraz większość posłów Konfederacji.


Müller: Rząd ma stabilne zaplecze i silny mandat do rządzenia