zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Rząd przekaże na budowę szpitala onkologicznego we Wrocławiu 300 mln zł

13:49, 07.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że 3 lipca uchwałą Rady Ministrów został ustanowiony wieloletni program „Budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu”. Rząd przekaże na ten cel z budżetu państwa 300 mln zł – podkreślił Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

We wtorek portal wyborcza.pl w tekście „Dudaściema z 300 milionami dla wrocławskiej onkologii. Sprawdziliśmy – nigdzie nie ma po nich śladu” napisał, że żadne decyzje co do przekazania 300 mln zł na budowę nowego szpital nie zapadły. „Bo projekt musi zostać najpierw przygotowany, potem zatwierdzony, a następnie poddany pod głosowanie Sejmu” – pisze wyborcza.pl.

Szef KPRM Michał Dworczyk w nawiązani do artykułu „GW" oświadczył, że wieloletni program „Budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu” został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów 3 lipca. Rząd przekaże na ten cel z budżetu państwa 300 mln zł” – napisał w oświadczeniu przesłanym PAP Dworczyk.

Dworczyk podkreślił, że tezy zawarte w artykule opublikowanym na portalu wyborcza.pl, „nie mają pokrycia w rzeczywistości i opierają się na nierzetelnych informacjach”.

Szef KPRM wskazał, że zgodnie z treścią uchwały ustanawiającej wieloletni program „Budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu” został on ustalony na lata 2020-2025. „Rada Ministrów podjęła decyzję o przyjęciu dokumentu w trybie obiegowym – stosownie do Regulaminu pracy Rady Ministrów. Wspomniana uchwała jest aktem Rady Ministrów i jej wydanie nie wymaga podjęcia działań przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej” – napisał Dworczyk.


Premier: Jestem przekonany, że Dolnośląskie Centrum Onkologiczne będzie znane w Europie
W sobotę ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda powiedział we Wrocławiu, że rząd przyznał 300 mln zł na to, by wspólnie z władzami województwa dolnośląskiego zbudować nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Jak mówił, dzięki temu powstanie całkowicie nowy szpital onkologiczny na najwyższym poziomie.

Nowy szpital onkologiczny ma powstać z połączenia trzech obecnie istniejących we Wrocławiu jednostek: Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.

Budowa szpitala ma kosztować 700 mln zł i zakończyć się w 2028 roku. Działalność medyczna w szpitalu będzie prowadzona w ramach tzw. unitów, czyli obszarów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu chorób określonych organów, np.: nowotwory piersi, nowotwory układu moczowego, nowotwory płuc, pulmonologia nieonkologiczna czy hematologia. Szpital pomieści 701 łóżek, powstanie tu blok operacyjny na 10-12 sal, gdzie rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów. Inwestycja powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka.


Rząd przyjął Narodową Strategię Onkologiczną

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych