zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: rządowa formuła okrągłego stołu będzie szersza niż forum RDS

09:59, 17.04.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Doceniamy wszystkie inicjatywy, natomiast rządowa formuła okrągłego stołu będzie o wiele szersza niż rozmowa na forum Rady Dialogu Społecznego – powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej formy rozmów z nauczycielami.


Podziel się:   Więcej

We wtorek w Kole prezydent poinformował, że spotkał się z szefową RDS Dorotą Gardias i zgodził się z jej propozycją, by okrągły stół ws. oświaty odbył się „w formule rozszerzonej RDS”. Zadeklarował także, że jest gotów udostępnić na obrady Belweder.

Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta w środę w Polskim Radiu 24, Dworczyk podkreślił, że rząd „oczywiście docenia wszystkie inicjatywy”. – Natomiast ta formuła okrągłego stołu będzie o wiele, wiele szersza niż rozmowa na forum Rady Dialogu Społecznego – powiedział.

Dworczyk został zapytany, na czym ma polegać różnica między formułą obowiązującą do teraz, a okrągłego stołu.

– Szanujemy propozycję pana prezydenta, natomiast to, nad czym my pracujemy, to jest o wiele szersza formuła, która skupi bardzo wiele środowisk ekspertów, bo tylko właśnie w takim dużym, szerokim gronie będziemy mogli zmierzyć się z tak poważnym wyzwaniem, jak reforma systemu oświaty. W ramach oczywiście osób zaproszonych przez rząd do rozmowy, do okrągłego stołu, będą przedstawiciele RDS, przedstawiciele pana prezydenta, ale potrzeba, żeby byli również rodzice, samorządowcy, również szereg środowisk eksperckich, bo – tak jak powiedziałem – to jest niezwykle poważne wyzwanie – wyjaśnił.

Prezydent spotkał się z szefową RDS; poparł propozycję okrągłego stołu ws. oświaty
„Przestańcie zaogniać nastroje”

Dworczyk zaapelował ponadto do prezesa ZNP Sławomira Broniarza i lidera PO Grzegorza Schetyny o zaprzestanie działań na rzecz „radykalizacji nastrojów wśród protestujących”.

– Ponawiam apel do pana Broniarza, do pana Schetyny: przestańcie zaogniać nastroje, nie namawiajcie do radykalizacji nauczycieli. Ten strajk trzeba zakończyć, albo przynajmniej zawiesić. Okres matur jest szalenie istotnym czasem – oświadczył Dworczyk.

„Rząd premiera Morawieckiego jest otwarty na dialog”

Pytany, na czym polega propozycja wznowienia rozmów ze strajkującymi nauczycielami, zaznaczył, że we wtorek strona rządowa dostała informację od przewodniczącej RDS, że wpłynęła prośba od ZNP o zorganizowanie spotkania w czwartek o godz. 10.

– Rząd premiera Morawieckiego jest otwarty na dialog, na dyskusję. Zawsze to podkreślamy, dlatego będziemy jutro rano pod przewodnictwem pani premier Beaty Szydło gotowi do rozmowy. Będziemy mieli ze sobą porozumienie, które zostało już wypracowane i podpisane przez Solidarność z nadzieją, że do tego porozumienia przystąpią inne centrale związkowe – powiedział szef KPRM.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o „proste dołożenie pieniędzy” to – tak jak mówił premier Mateusz Morawiecki – jest to niemożliwe. – Ale oczywiście jesteśmy gotowi, żeby przeprowadzić bardzo poważną debatę na temat gruntownej reformy oświaty, która będzie skutkować wzrostem płac już od przyszłego roku do 2022 r., tak aby nauczyciel dyplomowany średnio zarabiał ponad 8 tys. przy założeniu, że zostanie zmienionych szereg innych elementów systemu, m.in. pensum, czyli liczba godzin spędzanych przez nauczyciela przy tablicy – zaznaczył szef KPRM.

Wyraził nadzieję, że związki będą zainteresowane zreformowaniem systemu oświaty, bo – jak zaznaczył – obecny system, którego jednym z filarów jest Karta Nauczyciela, został skonstruowany jeszcze w czasie stanu wojennego. Według niego Karta Nauczyciela jest „archaicznym, przestarzałym systemem”.

„Dziękuję prezydentowi, za pomoc w znalezieniu rozwiązania sporu z nauczycielami”